• W szachowej krainie
     • W szachowej krainie

     •  

      Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 10 – szachy klasyczne

      W Szczyrku w dniach 4 - 11.03.2013 rozegrano Mistrzostwa Polski Młodzików w grupach dziewcząt i chłopców do 10 lat.  Nasz klub reprezentowała 9-letnia Jagoda Bieńko. Jagoda zdobyła  5,5  punktu z 9 partii i zajęła 12 miejsce. W swoim roczniku była 4 zdobywając, tym samym awans do Mistrzostwa Polski w roku 2014. Jeszcze w ostatniej rundzie walczyła o bardzo dobre 3-4 miejsce. Niestety przegrała ten pojedynek. Nie był to start zaliczony do udanych z powodu choroby i  wysokiej gorączki, która towarzyszyła Jagodzie w trakcie rozgrywek. Potrzebna była konsultacja lekarska i leczenie  antybiotykami.  W grupie  startowało 56 zawodniczek, które wcześniej zdobyły kwalifikacje. Trener - Marek Kościelny

       

      ROKOSOWO 2013

      7 kwietnia 2013 r. w hali sportowej przy Zespole Szkół Publicznych w Sławoborzu już po raz piętnasty odbył się Turniej Szachowy „Rokosowo”. Na starcie stanęło aż 107 zawodników z całej Polski, w tym 76 zawodników grających w turnieju „A”, który przeznaczony był dla graczy dorosłych, oraz turnieju „B” dla graczy młodocianych. Pierwsze miejsce w turnieju „A” zajął Dominik Orzech z klubu KSZ Odrodzenie Kożuchów, który za wygraną w turnieju otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 1500 zł. Drugie miejsce zajął Michał Janczarski z klubu MKS Polonia Warszawa, który otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł, natomiast trzecie miejsce zajęła Monika Głuszko z klubu MKS Polonia Warszawa i jako nagrodę otrzymała 500 zł. W turnieju „B” pierwsze miejsce zajął Szymon Sienkiewicz z klubu UKS Szach Gryfice, drugie miejsce natomiast zajął Paweł Kossowski z klubu UKS OPP Kołobrzeg, a trzecie miejsce należało do Łukasza Truszkowskiego.

      Bardzo dobrze zaprezentowały się nasze maluchy. Jagoda Bieńko wygrała symultanę ze zwycięzcą turnieju Dominikiem Orzechem a Miłosz Drzewicki zajął trzecie miejsce w kat. do lat 8.

      Mistrzostwa Polski Przedszkolaków w Poroninie/k. Zakopanego

      Od 30 kwietnia do 2 maja 2013r. dwóch najmłodszych zawodników naszego klubu reprezentowało województwo zachodniopomorskie walcząc w Mistrzostwach Polski Przedszkolaków w Poroninie/k. Zakopanego. Michał Kuczyński i Miłosz Drzewiecki postawili swoje pierwsze maty na arenie ogólnopolskiej. Obydwaj zdobyli V kat. szachową i wiele sportowych wrażeń, które towarzyszyły sportowej rywalizacji. Trener - Edyta Bieńko

                          W szachowej krainie - Obrazek 1       W szachowej krainie - Obrazek 2           W szachowej krainie - Obrazek 3

      V Grand Prix Szkół Podstawowych 2013

      Szkoła Podstawowa Gościnie w klasyfikacji drużynowej V GP Szkół Podstawowych Arka Medical SPA zajęła 2 miejsce. Rywalizacja trwała siedem miesięcy podczas których zbieraliśmy punkty cząstkowe. Zwyciężczynią indywidualną została nasza reprezentantka - Jagoda Bieńko. Klub UKS REFLEKS Gościno reprezentowali - Alicja Wach, Paweł Rutkowski, Natalia Kamińska, Miłosz Drzewiecki, Michał Kuczyński, Daniel Hołowczyc, Olaf Kozak, Kamil Chmielewski, Jan Wolski, Emanuela Plata, Zofia Koziak, Aleksander Nowak, Joanna Bohdan, Laura Rokosz, Kacper Maksymiuk, Maciej Niemczyk, Oliwia Kopczyńska, Maja Chmielewska, Oliwier Różański. Opiekun, trener dzieci młodszych Edyta Bieńko, trener dzieci starszych Marek Kościelny

     • II Dziecięcy Turniej Wielkanocny Taekwon – do ITF

     • II Dziecięcy Turniej Wielkanocny Taekwon – do ITF - Obrazek 1

       

      II Dziecięcy Turniej Wielkanocny Taekwon – do ITF - Obrazek 2

       

       

      23 marca 2013 r. odbył się II Dziecięcy Turniej Wielkanocny Taekwon – do ITF tym razem zorganizowany przez Gościńską Szkołę Taekwon – do, prowadzoną przez trenera Ireneusza Jasińskiego. Na matach spotkały się dzieci z 4 klubów Pomorskiego Okręgu OOTKD ITF. Przez 4 godziny, w trzech kategoriach wiekowych, ponad 40 młodych zawodników zmagało się walcząc o medalowe miejsca i prestiżowy tytuł Najlepszego Zawodnika Turnieju.

      Zwycięzcami Turnieju zostali:

      KATEGORIA 5 – 7 lat:

      I miejsce – Kornelia Kamecka

      II miejsce – Maja Lis

      III miejsce – Krzysztof Głogowski

      KATEGORIA 8 – 10 lat:

      I miejsce – Marta Hryb

      II miejsce – Miłosz Dziuba

      III miejsce – Wiktoria Kłosowska

      KATEGORIA 11 – 13 lat:

      I miejsce – Maciej Sadowski

      II miejsce – Marek Marecki

      III miejsce – Laura Malak

      Tytuł Najlepszego Zawodnika Turnieju oraz statuetkę ufundowaną przez Prezesa OOTKD ITF Sławomira Gruszyńskiego otrzymali: Marta Hryb (Gościńska Szkoła TKD) oraz Maciej Sadowski (Kołobrzeska Szkoła TKD). Wszystkim serdecznie gratulujemy!

      Dziękujemy panu Bartłomiejowi Grzesiakowi za przygotowanie grochówki dla wszystkich uczestników turnieju. 

      Autor relacji: II Dan Ireneusz Jasiński

     • "Piaskołazy"na szlaku

     •  

      16 marca 2013 r. Szkolne Koło Turystyczno – Krajoznawcze „Piaskołazy” działające przy Szkole Podstawowej w Gościnie, po raz drugi wzięło udział w  47 Ogólnopolskim Rajdzie PTTK Szlakiem Walk Pierwszej Armii Wojska Polskiego o Kołobrzeg. Tym razem na szlak wyruszyła razem z nami 10 – osobowa grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Robuniu pod opieką pani Elżbiety Maślanej.

      Tegoroczna trasa rozpoczynała się przy Klubie Wojskowym, a następnie wiodła poprzez ulice: Artyleryjską, Mazowiecką, Obozową, Cisową, Kolumba, św. Wojciecha, Cmentarz Wojenny, 6 Dywizji Piechoty, Trzebiatowską, Młyńską, Rzeczną, bulwarem im. Marynarzy Okrętów Pogranicza, Portową, a następnie pasem nadmorskim, by zakończyć się w forcie „Kamienny Szaniec”.

      Po drodze uczniowie zapoznali się z historią trudnej walki o miasto, a takie miejsca jak Cmentarz Wojskowy, Muzeum Oręża Polskiego, Pomnik Zaślubin z Morzem czy Pomnik Sanitariuszki i Żołnierza pomogły w zrozumieniu tamtych wydarzeń.

      Wszyscy uczniowie świetnie dawali sobie radę, na twarzach widniał uśmiech, a i pogoda w tym dniu dopisała. Wspólny wysiłek i zaangażowanie został nagrodzony III miejscem i zdobyciem pucharu.

      Grażyna Ulikowska

                                                                                                                                                                         Lidia Neumann

     • Klasa V żegna lodowisko

     •  

      Już drugi rok z rzędu, dzięki istniejącemu lodowisku, zimowe zajęcia wychowania fizycznego w sp w Gościnie mogą się odbywać poza murami szkoły. Zaplanowany cykl zajęć nauki jazdy na łyżwach obejmował zasady poruszania się po lodzie, slalomy, wyścigi oraz organizację zabaw na lodzie dla samych siebie. Lekcje miały na celu podniesienie sprawności motorycznej uczniów, poprawienie czasu reakcji na bodźce i sygnały zewnętrzne oraz przestrzeganie zasad fair – play. Dla jednych były to pierwsze kroki na łyżwach, dla innych doskonalenie posiadanych umiejętności.

               Klasy piąte w szczególny sposób spędziły ostatnie godziny na lodowisku.  Został zorganizowany turniej międzyklasowy, który podkreślał zdobyte przez nich umiejętności, a atrakcyjna forma i gromki doping sprawiły, że całość odbyła się w atmosferze ducha sportowego i świetnej zabawy.

      Już dziś planowane są następne zajęcia, na które jednak  przyjdzie nam poczekać do następnego sezonu.

      Grażyna Ulikowska

                                                                                                                                                                         Lidia Neumann

     • Już po 21 Finale !!!

     •  

      Już po 21 Finale !!! - Obrazek 1

      Tak trochę na gorąco w atmosferze ostatniego Finału, chcemy Państwu zdać krótką relację. Kolejny finał WOŚP już za nami. Trochę zmęczeni ale chyba zadowoleni, bo znowu mieszkańcy naszej Gminy nie zawiedli. Byliśmy ponownie razem, wielu z nas niedzielę 13 stycznia 2013 r. spędziło w budynku naszej szkoły ofiarując swój czas, swoją pracę i pieniądze na cel Światecznej i Wielkiej Orkiestry.

      Serdecznie dziękujemy, że znaleźliście Państwo dla nas czas, że wspomogliście finansowo cel orkiestry, który jak co roku jest ważny i szczytny. Bo czy jest ważniejszy temat niż człowiek, nasze życie i zdrowie w każdym wieku i w każdym momencie.

      Dla nas wszystkich dzieci są wartością bezcenną ale także nasi seniorzy, są osobami szczególnymi. Ten dzień poświeciliśmy właśnie dla nich i im.

      Nie zależało nam na biciu zeszłorocznych rekordów ale na ofiarowaniu jak najwiekszej kwoty na cel fundacji. Dlatego jeszcze raz dziękujemy Państwu za wrzucenie każdej złotówki do puszki WOŚP, wydaniu pieniędzy podczas licytacji, w kawiarence, loterii, bufecie i grillu.

      W tym roku udało nam sie zgromadzić ok. 30 000 złotych.

      Z pozdrownieniami oraz życzeniami spotkania za rok już na 22. Finale - szef sztabu Marlena Fidos

       

      SPRAWOZDANIE_z_WOSP_21_stycznia_2013_r..pdf


      GALERIA_WOSP_2013.pdf

     • 21. Finał WOŚP

     • 21. Finał WOŚP - Obrazek 1

      Już po raz trzynasty zagramy w Świątecznej Orkiestrze Jurka Owsiaka! Dla nas ten Finał to potrójna trzynastka - wierzymy, że równie udana.

      21. Finał już w tą niedzielę, 13 stycznia 2013 r., w tym roku SZTAB WOŚP zaprasza wszystkich chętnych do wspólnej zabawy do Zespołu Szkół w Gościnie - Szkoły Podstawowej, ul. T. Kościuszki 5. Początek Finału o godzinie 13.00.

      Cel tegorocznego grania: Dla ratowania życia dzieci i godną opiekę medyczną seniorów.

      Nasz program:

      godz. 13.00 - rozpoczęcie 21. Finału WOŚP,

      godz. 13.15 - rozpoczęcie Koncertu DZIECIĘCYCH SERC - nasi artyści: dzieci z Przedszkola w Gościnie, uczniowie Szkoły Podstawowej w Gościnie, Szkoły Podstawowej w Robuniu, Gimnazjum w Gościnie, Zespołu Szkół Gospodarki Żywnościowej w Gościnie a także absolwenci naszych szkół i Międzyszkolny Zespół Pieśni i Tańca TIRLITONKI, grupa TOP-TOYS.

      W trakcie KONCERTU będzie można kupić wielkoorkiestrowe gadżety: koszulki, kubki, kalendarze, apteczki, srebrną i złotą biżuterię i jeszcze to co do tej pory jest dla nas niespodzianką.

      ok. godz. 20.00 - ŚWIATEŁKO DO NIEBA

      Na terenie szkoły tradycyjnie będzie zorganizowana: loteria fantowa, kawiarenka, bufet, grill, sklepik WOŚP.

      Zgłosiliśmy 62 wolontariuszy, nasi uczniowie dotrą do każdej miejscowości z terenu gminy. W zimowy dzień Finału spędzą wiele godzin na ulicach. Prosimy o wyrozumiałość i szacunek dla ich zadania.

      SZTAB tworzą: Zespół Szkół w Gościnie - Szkoła Podstawowa i Przedszkole, Szkoła Podstawowaw im. Marii Konopnickiej w Robuniu, Gimnazjum im. Kazimierza Górskiego w Gościnie.

                                                                                                          

      Wszystkim osobom, które włączyły sie w organizację 21. FINAŁU serdecznie dziękujemy.

                                                                                  Szef SZTABU Marlena Fidos

       

      ZAPROSZENIE_WOSP_FINAL_XXI_-_13_STYCZNIA_2013_2.pdf21_Final_Prezydent_list.pdf

     • Plebiscyt "Gazety Kołobrzeskiej"

     • PLEBISCYT „Gazety Kołobrzeskiej” na trenera roku – kandydat Marek Kościelny (trener Jagody Bieńko). Kandydat do Sportowej Dziesiątki 2012. Głosowanie trwa do północy w poniedziałek 28 stycznia 2013r.

      SMS-y wysyłać należy na nr 71100 w treści wpisując: odpowiedni prefix (TR – trener), kropkę (to bardzo ważne) oraz numer przyporządkowany każdemu kandydatowi w danej kategorii. Np. treść: TR.4 to głos oddany na Marka Kościelnego – trenera Jagody Bieńko i oznacza przyznanie temu trenerowi dwóch plebiscytowych punktów. Jednym SMS-em głosować można tylko na jednego kandydata, ale można wysłać ich dowolną ilość. Koszt jednego SM4S-a wynosi 1,23 zł (z VAT).

      KUPONY (dostępne w każdym numerze gazety) Przypomnijmy, że korzystając z listy kandydatów należy wybrać swoich faworytów i wpisać ich nazwiska w odpowiednie rubryki kuponu. TRENERZY (3,2,1). Kupony można wysyłać pocztą na adres: Gazeta Kołobrzeska, ul. Myśliwska 6, 78-100 Kołobrzeg z dopiskiem Sportowa Dziesiątka, lub wrzucać je do skrzynki na korespondencję mieszczącej się przy drzwiach wejściowych do redakcji „Gazety Kołobrzeskiej.

      Nagrody. Wśród głosujących za pośrednictwem SMS-ów, drogą losową wyłoniona zostanie grupa uczestników plebiscytu, którzy otrzymają szansę udziału w konkursie wiedzowym, w którym nagrodą jest zaproszenie dla dwóch osób na Kołobrzeską Galę Sportu. Dotyczy to też nadawców kuponów, na których głosowanie będzie najbliżej zbliżone do końcowych wyników naszego konkursu-plebiscytu.

     • Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej

     • W związku z rocznicą odzyskania niepodległości 27 listopada w Szkole Podstawowej w Gościnie odbył się Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej. Udział wzięły wszystkie klasy przygotowane pod kierunkiem wychowawców oraz nauczyciela muzyki – J. Dylawerskiej. Uczniowie wykonywali wybrane przez siebie utwory. Nie zabrakło najbardziej znanych piosenek żołnierskich, które śpiewa już kolejne pokolenie Polaków takich, jak „Wojenko, wojenko”, „I Kadrowa”,  „Marsz I Korpusu”.

      I miejsce w kategorii klas I – III za wykonanie piosenki  „Serce w plecaku” zdobyła klasa IIa, natomiast w kategorii klas starszych I miejsce zajęła kl. Va śpiewając utwór  „Piechota”.

      Wszyscy uczestnicy festiwalu świetnie się bawili, chóralnie śpiewając z wykonawcami. Pomogły im w tym wyświetlane na ekranie teksty pieśni i piosenek. Tegoroczny festiwal cieszył się dużym powodzeniem, dlatego powtórzymy go za rok.

      Joanna Dylawerska

     • Turniej Mikołajkowy

     • Zaprzyjaźnione Uczniowskie Kluby Sportowe SPINTER i SKORPION  8 grudnia 2012r. bawiły się na sportowo na turnieju piłki nożnej.  Organizatorem sportowych zmagań był UKS  Sprinter. Turniej odbył się na hali sportowej przy Gimnazjum w Gościnie. 60 uczestników toczyło zmagania piłkarskie w kategorii dziewcząt, chłopców i drużyn mieszanych. Wyniki poszczególnych meczy były zróżnicowane, choć w tym dniu nie najistotniejsze. W ogólnej klasyfikacji uczniowie SP Gościno zajęli I miejsce, a z SP Robuń II miejsce. Cieszyła organizatorów i uczestników postawa fair play, duże zaangażowanie ze strony dzieci i dorosłych. Turniej mógł się odbyć z atrakcjami, nagrodami oraz medalami dzięki wsparciu Sołtysa Gościna p. Ryszarda Maksymiuka, Stowarzyszenia Sportowego Amator, Uczniowskim Klubom Sportowym Sprinter i Skorpion oraz pracy p. Lidii Neumann, Grażyny Ulikowskiej, Elżbiety  i Pauliny Maślana, Pawła Stachowiaka i Radosława Niczke.

                  Najwięcej bramek  dla SP Gościno zdobyli : Nikodem Koralewski – 8, Michał Obrębski –7, Jakub  Lewandowski – 3,  po 2 bramki strzelili Patryk Trzaskoma , Damian Wysocki , Patryk Zaniewicz, Katarzyna Słoboda,  po 1 bramce zdobyli P. Nachyła, M. Wolkenstein, K. Magiera, I.Pyzak, W.Kłosowska.

                      Wyróżniający się zawodnicy zostali indywidualnie nagrodzeni statuetkami. Są to:                 Paweł Skonieczny, Michał Panecki, Julia Szczerba, Grzegorz Rzepkowski SP Robuń oraz z SP Gościno Zuzanna Pasińska,  Katarzyna Słoboda, Wiktoria Kłosowska, Martyna Grzesiak, Patryk Trzaskoma                 i Damian Wysocki.

                      Dekoracji uczestników turnieju dokonał p. Paweł Pawlak – radny powiatowy. Wszyscy uczestnicy zostali  obdarowani słodkościami.

      Organizatorki  Lidia Neumann i  Grażyna Ulikowska  serdecznie dziękują uczestnikom, kibicom, sponsorom,  sędziom  za wspólną pracę i udana zabawę.

     • I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem

     • Coroczna akcja „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem” cieszy się wielkim zaangażowaniem sportowców i kibiców. W szkole tuż przed mikołajkami odbywają się  mecze klas V i VI w piłkę siatkową. Każdy z uczestników wykazał się postawą fair play, kibice – jak zawsze dopisali,  a zdobyte środki posłużyły do przygotowania niespodzianek dla potrzebujących kolegów, które zostały wręczone na apelu mikołajkowym.

      Dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim Mikołajom.

     • Tydzień dla zdrowia

     • Pod takim hasłem uczniowie klas IV – VI popisywali się swoją wiedzą na temat zdrowego stylu życia, odżywiania, zasad udzielania pierwszej pomocy oraz  toczyli zmagania sportowe. O wyniku zadecydowała wiedza  5 osobowej reprezentacji klasy oraz efekt zmagań sportowych. W klasyfikacji  łącznej   I miejsce zajęła klasa VB, II miejsce klasa IVA, III miejsce klasa VIB. Zwycięskie zespoły zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami i pucharami.

                      Indywidualnie  najlepsza okazała się uczennica klasy IVA Katarzyna Rakowska, II miejsce zajęła Dominika Plata – kl. VB, III miejsce zajął Mateusz Adamczak – kl. IVB. Wyróżnieni uczniowie zostali nagrodzeni sprzętem sportowym.

                      Wszelkie formy aktywności fizycznej zakończyły się wspaniałą zabawą na basenie w Ustroniu Morskim.

     • Zebranie z rodzicami

     • ZARZĄDZENIE nr 9/2012/2013

      Dyrektora Zespołu Szkół w Gościnie – Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi

      z dnia 10 grudnia  2012 r.

      Zarządzam ogólnoszkolne zebranie z rodzicami

      w dniu 11 grudnia 2012 r. (wtorek) o godz. 16.00.

      Porządek zebrania:

      1. Informacje dyrektora Zespołu Szkól w Gościnie wynikające z koncepcji Pracy Placówki za rok 2012/2013.
      2. Przypomnienie Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniana dotyczącego klasyfikowania i promowania uczniów.
      3. Przekazanie informacji na temat XXI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Koordynator.
      4. Podanie Preliminarza RR – Przewodnicząca RR.
      5. Sprawy bieżące szkoły.
      1. Spotkanie rodziców z wychowawcami klas w salach lekcyjnych zgodnie z harmonogramem. Przekazanie informacji na temat:
      • Przewidywanych semestralnych ocen z przedmiotów obowiązkowych i zachowania oraz tryb ich podwyższania (WSO § 14).
      • Zasad i trybu wystawiania ocen z zachowania.
      • Terminach – przerwa świąteczna i ferie zimowe, wystawianie ocen, zakończenie I semestru, sprawdziany semestralne.
      1.  Spotkanie rodziców z pedagogiem, nauczycielami – w miarę potrzeb.
     • Kosa przeciwko czołgom, czyli o mistrzowskim graniu Jagody

     • W dniach 8 - 19 listopada 2012r. w Mariborze w Słowenii rozgrywane były Mistrzostwa Świata Juniorów w szachach klasycznych. W zawodach wzięło udział 1587 zawodników. Wśród 27 reprezentantów naszego kraju swój pierwszy występ w zawodach najwyższej rangi zanotowała Jagoda Bieńko, młodziutka reprezentantka klubu UKS „REFLEKS” Gościno, trenująca pod czujnym okiem Marka Kościelnego.  Jagoda rozstawiona z numerem 29 zdobyła w 11 partiach 6,5 punktu pozwalające zająć 22 miejsce na 91 dziewczynek w grupie do lat 8. Granie Jagody można porównać do walki kosy przeciwko czołgom. Czołowe zawodniczki były niezwykle mocno przygotowane i wytrenowane, zabezpieczone odpowiednią bazą dydaktyczną i trenerską. Globalnie okazało się bowiem, że Europa jest w totalnym odwrocie i każda partia to straszliwa bitwa. Hindusi, Chińczycy i reprezentanci Ameryki stają się główną potęgą szachową. Na 89 zawodników ze Stanów Zjednoczonych 50 ma pochodzenie azjatyckie.  Proces kształcenia tych dzieci jest planowany od 4 do 6 godzin dziennie w specjalnych akademiach i z systemem stypendialnym. W naszym kraju, niestety, nie stwarza się chociażby w połowie takich warunków. Szkolenie odbywa się ze środków rodziców. Wynik należy traktować więc jako niezwykłe osiągnięcie. Bardzo cennych uwag odnośnie wariantów rywalek udzielił Jagodzie kierownik i opiekun grupy Michał Bartel. Dzięki tym wskazówkom i konsultacjom Jagoda okazała się najlepszą Polką w tej grupie i 6 reprezentantką ze Starego Kontynentu (w tym 2 Rosjanki, Białorusinka i Ukrainka). Udział w zawodach możliwy był dzięki wsparciu finansowemu w kwocie 6 050zł udzielonemu przez Urząd Miejski w Gościnie, Nadleśnictwo w Gościnie i Bank Spółdzielczy w Gościnie, za co składamy, z Zarządem Klubu słowa wdzięczności i serdecznych podziękowań.

      W formie kronikarskiej postaram się przybliżyć Państwu pobyt i rywalizację w tych zawodach.

      7.11.2011r. Dzień pierwszy – przyjazd do Mariboru

      W tę daleką podróż  -1475 km udaliśmy się pociągiem najpierw do Warszawy, a później do Wiednia, skąd do celu przewiózł nas autokar podstawiony przez organizatora.  Po drodze mijaliśmy górskie wzniesienia alpejskie i podziwialiśmy panoramy niewielkich miasteczek. Zostaliśmy zakwaterowani w hotelu Videc – 1040 m npm i udaliśmy się na obiadokolację. Zmęczeni chcieliśmy wziąć tyko prysznic i pójść spać. Warunki mieszkaniowe były bardzo dobre. Wokół las, którego zapach czuliśmy śpiąc przy otwartym oknie.

      8.11.2012r. Dzień drugi – runda 1

      Po śniadaniu przygotowujemy i rozgrzewamy szare komórki przez 1,5 godziny. O 10.00 idziemy na godzinny spacer dotlenić się, by po powrocie powtórzyć warianty. O 15.00 są rundy, które trwają około 2,5 - 3,5 godziny w najmłodszej grupie. Starsi grają po 5 godzin.

      Hotel, w którym zostaliśmy zakwaterowani, umiejscowiony jest na pasmie górskim nad Mariborem. Na rundę dojeżdżamy kolejką gondolową, co dla młodszych zawodników stanowi dodatkową atrakcję. Z góry podziwiamy ośnieżone szczyty Alp i panoramę drugiego co do wielkości miasta w Słowenii. Młodsze dzieci tj. grupa do lat 8 i dziewczynki do lat 10 mają salę gry bardziej komfortową. Reszta zawodników gra w jednej dużej hali, gdzie panuje ścisk i duchota. Na salę gry nikt nie jest wpuszczany poza zawodnikami oczywiście. Strefa kibica najmłodszej grupy znajduje się w przestronnej sali konferencyjnej wyposażonej w sprzęt audiowizualny. Kamery umieszczone w sali gry przekazują obraz na wielkim kinowym telebimie. Mamy tym samym możliwość patrzenia jak wyglądają zmagania. Pierwsza runda zakończyła się zwycięstwem Jagody W hotelu znajduje się basen, za dodatkową opłatą 5€ idziemy po rundzie odreagować stres i napięcie turniejowe.

      Bieńko Jagoda - Rodriguez Marquez Luz Mar

      1.e4 c5 2.Nf3 d6 3.d4 cd4 4.Nd4 Nf6 5.Nc3 g6 6.Be3 Bg7 7.f3 0-0 8.Qd2 Re8 9.Bc4 Bd7 10.0- 0 Nc6 11.Rfd1 Rc8 12.h4 a6 13.Bb3 Qa5 14.Kh1 Ne5 15.g4 h5 16.gh5 Nh5 17.f4 Ng4 18.Qe2 Ne3 19.Qe3 Bg4 20.Rd2 Qb6 21.Rg1 Bd7 22.f5 gf5 23.Nf5 Bf5 24.Qb6 Rc6 25.Qb7 Rec8 26.ef5 R8c7 27.Qb8 Rc8 28.Qa7 R8c7 29.Qe3 Kf8 30.Qg5 Ke8 31.Qh5 Bc3 32.Qf7 Kd8 33.Rg8 Kd7 34.Qe6# 1-0

      Organizatorzy na stronie mistrzostw umieszczają kojarzenia kolejnej rundy dopiero o 22.00 Szukam partii rywalek i wstępnie ustalamy z trenerem po kilku e-mailach strategię gry w kolejnym pojedynku.

      9.11.2012r. Dzień trzeci – runda 2

      Na stronie Mistrzostw nie pojawiają się zapisy partii zawodników, co stanowi dla nas wielkie zaskoczenie. Przed rundą okazuje się, że biuletyn można nabyć za 2€ tylko dla danej grupy wiekowej osobno dla chłopców i dziewcząt. Zaczynamy mieć problemy z łączem internetowym, zasięg jest tylko w recepcji głównej, gdzie zbiera się spora grupa innych obcokrajowców głośno komentujących przygotowania do walki.

      Rzali Sabina – Bieńko Jagoda

      1.e4 c5 2.Nf3 d6 3.Bb5 Bd7 4.Bd7 Nd7 5.d4 cd4 6.Nd4 Ngf6 7.Nc3 g6 8.0-0 Bg7 9.Kh1 0-0 10.f4 Rc8 11.f5 Qb6 12.Nb3 Qc6 13.Qd4 Ng4 14.Qd1 Ngf6 15.Qe2 d5 16.Nd5 Nd5 17.ed5 Qd5 18.fg6 fg6 19.Rd1 Qf5 20.g4 Qc2 21.Qe6 Kh8 22.Rd7 Rf1# 0-1

      Ojciec Azerbejdżanki gratuluje Jagodzie takiego ataku mówiąc, że rozniosła Rzali w pył i ma pretensje do swojej córki, że nie była dość skoncentrowana na pojedynku. Sporym zaskoczeniem okazało się ustawienie zegarów. Dodatkowe pół godziny, które powinno dodać się po wykonaniu 40 posunięcia dodawało się dopiero po skończeniu czasu, co wprowadzało zawodników w zakłopotanie.

      Zaczynają się „schody” - w kolejnej rundzie okazuje się że Jagoda gra białymi na pierwszej szachownicy z Rosjanką rozstawioną z numerem 2. Okazuje się również, że nie znamy wariantu obrony „Sycylijskiej Bolesławskiego”, który preferuje rywalka i domyślamy się, że z pewnością będzie chciała go zagrać.

      10.11.2012r. Dzień czwarty – runda 3

      Kierownik ekipy pomaga nam w ustaleniu wariantu i zwraca uwagę na aktywną grę skoczków i gońców. Dobre ustawienie wyjściowe jest niezwykle istotne. Niestety, Jagoda przegrała ten pojedynek. Później okazało się, że najlepiej broniła się przed przyszłą Wicemistrzynią Świata.

      Bieńko Jagoda - Tereshechkina Taisiya

      1.e4 c5 2.Nf3 Nc6 3.d4 cd4 4.Nd4 e5 5.Nb5 d6 6.c4 g6 7.N1c3 Bg7 8.Na3 a6 9.Be2 Be6 10.b3 Nge7 11.Be3 Qa5 12.Qc1 0-0 13.Bd2 f5 14.0-0 Nd4 15.Re1 f4 16.Nd5 Qd8 17.Nc2 Ne2 18.Re2 Rc8 19.Ba5 Qa5 20.Ne7 Kh8 21.Nc8 Bc8 22.Qd2 Qd2 23.Rd2 Rd8 24.c5 Kg8 25.Rad1 Bf8 26.cd6 Bd7 27.Na3 b5 28.g3 Bg4 29.Rc1 fg3 30.hg3 Bh6 31.Rdc2 Bc1 32.Rc1 Rd6 33.Nb1 Bf3 34.Rc8 Kg7 35.Nc3 b4 36.Rc7 Kh6 37.Nd5 Be4 38.Ne3 Rd2 39.Rc4 Bf3 40.Rc2 Rc2 41.Nc2 a5 42.Kf1 Bd5 43.Ne3 Be6 44.Nc4 Bc4 45.bc4 Kg7 46.Ke2 Kf6 47.g4 Ke6 48.Kd3 Kd6 49.Kc2 a4 50.Kd3 h5 51.f3 h4 52.Ke2 Kc5 53.f4 ef4 54.Kf3 g5 55.Kg2 Kc4 56.Kf2 Kd3 57.Kf1 Ke4 58.Kg2 f3 59.Kf2 h3 60.Kg3 Ke3 61.Kh3 f2 62.Kg2 Ke2 63.Kg3 f1Q 64.Kh2 Kf2 65.a3 Qg2# 0-1

      11.11.2011r. Dzień piąty – runda 4

      W niedzielę – Święto Niepodległości o godzinie 10.00 jesteśmy na mszy świętej w kościele św. Franciszka. Porządek mszy jest taki sam jak u nas w Polsce a język tak podobny, że możemy w duchu modlić się po polsku.  Kolejny pojedynek z Ukrainką jest ciężki dla Jagody. Dekoncentruje się i przegrywa.

      Tulienina Karina - Bieńko Jagoda

      1.d4 d5 2.c4 c6 3.cd5 cd5 4.Nf3 Nf6 5.Nc3 Nc6 6.Bf4 Bf5 7.e3 e6 8.Bd3 Ne4 9.a3 f6 10.0-0 Bd6 11.Bd6 Qd6 12.Be4 Be4 13.Ne4 de4 14.Nd2 e5 15.Ne4 Qd8 16.de5 fe5 17.Qd8 Rd8 18.Rfd1 0-0 19.Nc3 Kf7 20.Kf1 Ke6 21.Ke2 g5 22.Rd8 Rd8 23.Rd1 Rf8 24.Ne4 Kf5 25.Nd6 Kg6 26.Nb7 Rf7 27.Nd8 Nd8 28.Rd8 Rb7 29.b4 Kf7 30.Rd5 Ke6 31.Rc5 Kd6 32.Kd3 Rf7 33.f3 Rg7 34.Ke4 h5 35.Re5 h4 36.h3 Rg6 37.Kf5 Rg7 38.Kf6 Rg8 39.Rg5 Rf8 40.Kg7 Re8 41.e4 Re7 42.Kg6 Re8 43.Kf5 Re5 44.Kg4 Rg5 45.Kg5 Ke6 46.f4 a6 47.f5 Kf7 48.e5 Ke7 49.f6 Kf7 50.Kf5 Kf8 51.e6 Ke8 52.f7 Ke7 53.Kg6 Kf8 54.Kf6 a5 55.e7# 1-0

      12.11.2011r. Dzień szósty – runda 5 i 6

      Dzisiejszy dzień jest najtrudniejszy ponieważ, zawodnicy grają 2 rundy o godzinie 10.00 i 15.00. Jutro jest narodowe święto i stąd przerwa w rywalizacji. Wiele ekip zakwaterowanych kilkadziesiąt kilometrów od sali gry nie będzie mieć możliwości na regenerację sił i zjedzenie obiadu. Dzień pochmurny i mglisty. Pojedynki Jagody kończą się pomyślnie, pierwszy z azjatycką Kanadyjką remisuje a dugi z azjatycką Amerykanką wygrywa.

      Bieńko Jagoda – Tan Kylie

      1. e4 e5 2. Sf3 Sc6 3. Gc4 Sf6 4. Sg5 d5 5. ed5 Sa5 6. Gb5 c6 7. dc6 bc6 8. Ge2 h6 9. Sf3 e4 10. Se5 Gd6 11. Sg4 0-0 12. Sc3 Gf5 13. 0-0 Sg4 14. Gg4 Hg5 15. Gf5 Hf5 16. d3 ed317.Hd3 Hd3 18. cd3 Wfe8 19. Gd2 Sb7 20. Wfe1Sc5 21. Wed1 Gc7 22. D4 Se4 23. Se4 We4 24.Ge3 a6 25. Wac1 Wc8 26. g3 Gb6 27.  d5 Ge3. 28. fe3 Wee8 29. dc6 We3 30. c7 Wee8 31. Wd7  Wa8 32. Wcd1 Wac8 33. Wd8 Wc7 34. We8 Kh7 35. We7 We7 36. Wd6 We2 37. Wa6 Wb2 38. a4 Wa2 39 Wa8 ½ -  ½

      Runda 6 zapowiadała się niekorzystnie… Jagoda chcąc złapać pionka, przypadkowo potrąciła skoczka, który się zachwiał. Rywalka zgłosiła ten fakt sędziemu, który nie uznał nieumyślnego dotknięcia figury i Jagoda musiała zagrać zupełnie nowy debiut. Mocno tę sytuację przeżyła zużywając całą paczkę chusteczek, ale pomału zebrała się w sobie i walcząc forsownie wygrała pojedynek.

      Wang Zhiyi - Bieńko Jagoda

      1. e4 Sc6 2. Sf3 Sb83. d4 g6 4. Sc5 e6 5. Gd3 d6 6. 0-0 Gg7 7. Ge3 Se7 8. Hd2 Sbc6 9. Wfe1 Gd7 10. Gc4 0-0 11. Gh6 a6 12. Gg7 Kg7 13. d5 Se5 14. Se5 de5 15. We3 b5 16. Wh3 Wh8 17. Hh6 Kg8 18. de6 Ge6 19. Ge6 fe6 20. Wd1 Hf8 21. Hf8 Kf8 22. Whd3 Kf7 23. Wd7 b4 24. Sa4 Wa7 25. W1d3 We8 26. Wf3 Kg7 27. Sc5 Kg8 28. Se6 Sc6 29. Wff7 We6 30. Wh7 Wd6 31. Wdg7 Kf8 32. Wf7 Ke8 33. h3 Wd2 34. Wfg7 Kf8 35. Wf7 Kg8 36. Whg7 Kh8 37. Wg6 Wd6 38. Wg3 Wd8 39. Wf5 Wd7 40. Wh5 Wh7 41. Wf5 Wa8 42. c3 a5 43. Wg6 Se7 44. Wg3 Sf5 45. ef5 Wf7 46. Wf3 bc3 47. bc3 Wb8 48. g4 Wb2 49. a4 Wa2 50. g5 Wa4 51. g6 Wf6 52. Kg2 Wf4 53. Wg3 W6f5 54. g7 Kg8 55. Kg1 Wf2 56. h4 W2f3 57. Wf3 Wf3 58. c4 a4 59. Kg2 Wf7 60. h5 a3 61. h6 a2 62 Kg3 a1H 63. Kg4 Hg1 64. Kh5 Kh7 65. c5 Wf2 66. G8H Kg8 67. c6 Wh2# 0-1

      13.11.2011r. Dzień siódmy  – odpoczynek

      Dzień wolny i w planie 3-godzinne zwiedzanie miasta. Jako, że pogoda nie uległa załamaniu, jedziemy do centrum, zobaczyć kilka zabytków. Organizatorzy w tym dniu zaplanowali również całodniowe wycieczki do Wiednia i Lubliany, okazały się jednak zbyt drogie - 55 i 60 euro od osoby. Nikt z polskich reprezentantów nie zdecydował się na te propozycje. Szukamy kiosku z kartkami pocztowymi przedstawiającymi uroki sielskiego miasta i wysyłamy pozdrowienia tradycyjną pocztą.

      14.11.2012r. Dzień ósmy – runda 7

      Wszystko zaczyna pomału się rozstrzygać. Ciężko będzie Jagodzie dostać się do pierwszej 20. Dziś przed wejściem do sali gry wszystkim odkażano ręce. Przy tak dużej liczbie dzieci nie da się uniknąć zakażeń. Pojawiły się pierwsze osoby z podejrzeniem o grypę żołądkową. Byliśmy również świadkami sytuacji kiedy jedna z małych zawodniczek wymiotowała, a inną bliską omdlenia wyprowadzono z sali gry.

      Bieńko Jagoda – Kutyanina Mariya

      1.e4 c5 2. Sf3 e6 3. D4 cd4 4. Sd4 a6 5. Sc3 Hc7 6. Ge2 Sf6 7. 0-0 Sc6 8. f4 Sd4 9. e5 Se2 10. He2 Gc5 11. Kh1 Sd5 12. Sd5 ed5 13. Gd2 0-0 14. Wad1 d6 15.ed6 Hd6 16. C4 Ge6 17. F5 Gd7 18. Cd5 Gb5 19. Hf3 Gf1 20. Wf1 Wad8 21. Gc3 Gb4 22. Gb4 Hb4 23. Hf2 Wfe8 24. f6 Wd5 25. Wg1 Hd4 26. Hd4 Wd4 27. fg7 Kg7 28. h3We2 29. Wb1 Wdd2 30. B4 Wg2 31. H4 Wa2 32. h5 Wh2 33. Kg1 Wh5 34. Wf1 Whh2 35. Wb1 Wag2 36. Kf1 Wa2 37. Kg1 Wag2 38. Kf1 Wf2 39. Kg1 Wb2 40. Wd1 Whd2 41. We1 Wb4 42. Kh1 h4 43. Kg1 Wdh2 44. Kf1 Wh1 45. Kf2 W4h2 46. Kg3 we1 47. Kh2 a5 48. Kg2 a4 49. Kf2 Hd5 50. Kf3 a3 51 Kg2 a2 52. Kg3 a1H 53. Kf3 Hd1 54. Kf4 Hd5 55. Kg4 We4 56. Kg3 Wd3 57. Kg2 We2 58. Kg1 Hd1# 0-1

      15.11.2012r. Dzień dziewiąty – runda 8

      Kolejne dni spędzone są na przygotowaniach i opracowywaniu wariantów podobne do poprzednich. Kupujemy w sklepie szachowym drobne upominki dla najbliższych i pamiątkową okolicznościową koszulkę.

      Edelman Sadie – Bieńko Jagoda

      1.e4 c5 2. Sf3 d6 3. d4 cd4 4. Sd4 Sf6 5. Sc3 g6 6. Ge3 Gg7. 7. F3 Sc6 8. Hd2 0-0 9. Gc4 Gd7 10. 0-0 We8 11. H4 Ha5 12. Gb3 Wac8 13. H5 Sh4 14. G4 Sf6. 15. Hh2 Se5 16. Sd5 e6 17. Sf6 Gf6 18. Hh7 Kf8 19. Gh6 Ke7 20. g5 Gh8 21. Gg7 Wg8 22. Gf6 Gf6 23. gf6 Kf6 24. Hh4 Kg7 25.  Hh6 Kf6 26. Hh4 Kg7 27. Hh6 Kf6 28. F4 Sc6 29. Hh4 Kg7 30. Hh6 Kf6 31. Hh4 Kg7 32. Hh6 Kf6 33. Hh4 ½ - ½

      16.11.2012r. Dzień dziesiąty – runda 9

      Bieńko Jagoda – Schmidtmann Samantha

      1.e4 c5 2. Sf3 d6 3. d4 cd4 4. Sd4 Sf6 5. Sc3 a6 6. Ge3 e5 7. Sf3 h6 8. Ge2 Ge6 9. Hd2 Ge7 10. 0-0 Sg4 11. h3 Se3 12. He3 0-0 13. Wfd1 Sc6 14. Sd5 f5 15. ef5 Gd5 16. Wd5 Sb4 17. Wd2 wf5 18. Hb3 d5 19. c4 d4 20. C5 Sd5 21. Gc4 e4 22. Sd4 We5 23. Gd5 Hd5 24. Hd5 Wd5 25. Sb3 Wd2 26. Sd2 Gc5 27. Se4 Ga7 28. Sd6 Wf8 29. Wf1 b5 30. Se4 We8 31. We1 Gd4 32. b3 Gc5 33. Kf1 Gd4 34. f3 g5 35. Sf6 Gf6 36. We8 Kf7 37. Wa8 b4 38. Wa6 Gc3 39. Wh6 Gf6 40. G4 Kg7 41. Wh5 Kg6 42. Ke2 Kf7 43. f4 Kg6 44. fg5 Gg5 45. Wg5 Kg5 46. Kd3 Kh4 47. Kc4 Kg5 48. Kb4 Kf6 49. a4 Ke5 50. a5 Kd5 51. h4 Ke6 52. a6 Kd6 53. a7 Kc7 54. a8H 1-0

      17.11.2012r. Dzień jedenasty – runda 10

      Le Dam Duyen – Bieńko Jagoda

      1. e4 c5 2. Sf3 d6 3. D4 cd4 4. Sd4 Sf6 5. Sc3 g6 6. Ge3 Gg7 7. Ge2 0-0 8. 0-0 Sc6. 9. f4 e6 10. Sc6 bc6 11. Gf3 d5 12. Wb1 Se8 13. Gd4 Sf6 14. ed5 cd5 15. Gc5 We8 16. Hd Hc7 17. Ge3 Wd8 18. Wfd1 Gb7 19. Sb5 He7 20. Hf2 Ga6 21. Sa7 Wd7 22. Sc6 He8 23. Se5 Se4 24. Ge4 Ge5  25. Fe5 de4 26. Wd7 Hd7 27. Gc5 Wc8 28. Gb4 Ha4 29. c3 Ha2 30. Wd1 Ha4 31. Wd2 Ha1 32. Wd1 Hd1 33. He1 He1# 0-1

      18.11.2012r. Dzień dwunasty – runda 11 i ceremonia zakończenia

      Runda 11 rozpoczyna się o godzinie 10.00 Na godzinę 17.00 zaplanowano uroczystą ceremonię zakończenia. Ostatnia partia z Chinką kończy się remisem.

      Jagoda Bieńko – Liang Qiwei

      1. e4 c5 2. Sf3 d6 3. d4 cd4 4. Sd4 Sf6 5. Sc3 a6 6. Ge3 e5 7. Sf3 Ge7 8. Ge 0-0 9. 0-0 h6 10. a4 Ge6 11. Hd3 Sd7 12. Wad1 Sg4 13. h3 Se3 14. He3 Sb6 15. b3 Hc7 16. Wd3 f5 17. Sd2 Gg5 18. Hg3 fe4 19. Sde4 Gf4 20. Hg6 Gf5 21. Hd6 Wac8 22. Hc7 Wc7 23. Gf3 Wfc8 24. Wd1 Ge4 25. Se4 Wc2 26. g3 Gg5 27. Sg5 hg5 28. Gb7 W8c3 29. Wd8 Kf7 30. Ga6 Wb3 31. Wb8 W3b2 32. a5 Sd7 33.  Gc4 Ke7 34. Wb2 Wb2 35. a6 Sb6 36. a7 Kd6 38. Wa6 Kc5 39. Gf1 Wd2 40. Gg2 Wd8 41. Wa5 Kb6 42. We5 Wd1 43. Gf1 Ka7 44. Wg5 Wd7 45. F4 Sb6 46. Wa5 Kb7 47. Ga6 Kc7 48. Gb5 Wd1 49. Kf2 Wd5 51. Wa7 Kd6 52. Wg7 Wb5 53. Wg5 Wb3 54. Kg4 Sd5 55. h4 Se3 56. Kh5 Sf1 57. G4 Wh3 58. f5 Sg3 59. Kg6 Wh4 60. f6 Se4 61. F7 Wh8 62. Wh5 Wc8 63. Kg7 Wc7 64. Wh6 Ke5 65. Kg8 Wf7 66. Kf7 Kf4 67. Wg6 Sg5 68. Kf6 Se4 69. Ke6 Sg5 70. Ke7 Se4 71. We6 Sg5 72. Kf8 ½ - ½

      Ceremonia zakończenia odbyła się w hali sportowej w centrum miasta. Oglądamy transmisję w Internecie. Wcześniej pojawiły się ogłoszenia, że będą wpuszczać zawodników - po 8 najlepszych z każdej grupy. Czujemy rozczarowanie. Razi głównie brak podium, hymnów i flag. Program artystyczny również jest nietrafiony. Nagrody bardzo niewymierne do wysiłku. Tylko te pozyskane od sponsorów. Program Chessbase dla pierwszych z każdej grupy i Fritz + książka dla pozostałych z 7 dekorowanych.  Główną atrakcją była obecność Garriego Kasparowa, na którym skupiła się uwaga wszystkich uczestników. Bardzo uroczyście wyglądali 3 nasi mistrzowie do lat 18. Dariusz Świerszcz, który zdobył złoty medal, rewelacyjny 14 - letni Jan Krzysztof Duda (4 miejsce w grupie do lat 18) i 16 - letni Kacper Drozdowski (7 miejsce do lat 18).

      19.11.2012r. Dzień trzynasty – powrót do domu

      Po śniadaniu o godzinie 8.00 pojechaliśmy autokarem do Wiednia, skąd o 13.30 mieliśmy pociąg do Warszawy. W Warszawie jesteśmy o 21.30. Pijemy gorącą herbatę, zjadamy kanapki i o 23.00 wsiadamy w nocny pociąg przez Gdynię do Kołobrzegu. Podróż powrotna trwa ponad 30 godzin. Pełni kolejnych sportowych wrażeń, będziemy czynić analizy i podsumowania z wyjazdu. Rodzi się wiele pytań, między innymi takie: Czy stać taki mały klub z Gościna, na takie wielkie światowe granie w przyszłych latach? Jakie kierunki rozwoju wybrać na rok przyszły? Po części bowiem to nie zależy od nas, ale od tego, w jaki sposób wykorzystywane są państwowe fundusze, w ogromnej części jednak przeznaczane na patologię a nie rozwój młodych, pracowitych dzieci. Gdyby nie wsparcie instytucji gościńskich nie byłoby nas stać na udział w tych zawodach. Połowa polskich zawodników, która otrzymała awans, nie zdecydowała się na udział w mistrzostwach ze względu na ogromne koszty, nie tylko finansowe.  

      Z należnym sportowym pozdrowieniem

      Edyta Bieńko

      Kosa przeciwko czołgom, czyli o mistrzowskim graniu Jagody - Obrazek 1

      Kosa przeciwko czołgom, czyli o mistrzowskim graniu Jagody - Obrazek 2

     • XII Dzień Papieski

     •  

      JAN PAWEŁ II –  PAPIEŻ RODZINY

      Pod takim hasłem obchodziliśmy w Parafii w Gościnie tegoroczny Dzień Papieski, którzy przypadł na dzień 14 października 2012r. Dzieci ze Szkolnego Koła Caritas przygotowały montaż słowny pt. „ Jan Paweł II – Papież Rodziny”, który przedstawiły po dziecięcej mszy świętej. Wiersz  „Dom” Kazimierza Węgrzyna wprowadził zebranych w nastrój i tematykę rodzinną. Występ miał na celu przywołanie wspomnienia o największym Polaku, błogosławionym Janie Pawle II, któremu na sercu leżały sprawy małżeństwa i rodziny. Cały jego pontyfikat naznaczony był nie tylko wspieraniem ale także, kiedy to było konieczne, wręcz batalią o rodzinę.

      Wolontariusze, którzy wzięli udział w montażu oraz przeprowadzili zbiórkę pieniędzy w szkole i w kościele to: Weronika  Madejska, Oliwia Kowalik, Justyna Szymborska, Martyna Maślana, Tamara Grzelak, Sebastian Nakonieczny, Martyna Grzesiak, Monika Stachurska, Karolina Nogalska, Dawid Selerowicz, Nikodem Kawka.

      Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” utworzona przez Jana Pawła II jest jego żywym pomnikiem i gromadzi fundusze z przeznaczeniem  na stypendia dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. Obecnie pomaga ponad 2500 uczniom i studentom.

      Nad zbiórką funduszy oraz montażem czuwała Alicja Kamińska

     • VII Turniej Recytatorski Twórczości Religijnej

     • „Poezja to wielka pani, 
      której trzeba się całkowicie 
      poświęcić: obawiam się, 
      że nie byłem wobec niej 
      zupełnie w porządku." 
      Jan Paweł II 
      To hasło było przewodnim w tegorocznym, VII Turnieju 
      Recytatorskim Twórczości Religijnej, który odbył się 
      dnia 6 października 2012 roku w Koszalinie. Organizatorem 
      było Centrum Kultury 105, Klub Inteligencji Katolickiej 
      oraz Delegatura Kuratorium Oświaty. 

      Konkurs został otwarty bardzo uroczyście przez p. Władysława Dąbrowskiego, który w zrozumiały i ciepły sposób opowiedział dzieciom o swoich doświadczeniach  w pracy na scenie teatralnej. Poinformował również w jaki sposób będą oceniane recytacje, uspokoił i dodał otuchy mówiąc, że wpadki na scenie zdarzają się największym aktorom. Dzięki miłej atmosferze dzieci uczestniczące w konkursie recytowały bez tremy, w skupieniu, pewnie i z prawdziwą radością. Motywująca była dla nich informacja, iż każde za udział w konkursie, otrzyma nagrodę. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy wiekowe klasy I – III, IV – VI oraz gimnazjalne.                    

      W grupie wiekowej klas I – III uczennice ze Szkoły Podstawowej w Gościnie zajęły następujące miejsca:

      II - Aleksandra Piasecka

      III - Maja Chmielewska i Aleksandra Osiadacz

      Wyróżnienie -  Julia Wilk           

      W grupie klas IV – VI poziom był niezwykle wysoki i komisja mając problem z wyborem zwycięzców przyznała kilka równorzędnych pierwszych miejsc. Wszystkie recytatorki  z naszej szkoły Patrycja Zielińska, Agnieszka Wojtków, Dominika Plata, Justyna Szymborska znalazły się w tej grupie i zajęły pierwsze miejsce.

      Repertuar zaprezentowany podczas turnieju był ciekawy i bardzo bogaty. Na koniec wystąpili laureaci wybrani przez komisję. Wiersze: Małgorzaty Wilk „Mały prezencik” oraz Anny Mirowskiej „Rozmowa z Bogiem” w interpretacji Patrycji Zielińskiej znalazły się w koncercie laureatów.

      Uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy, a opiekunowie podziękowania za trud włożony w przygotowanie uczestników do wszystkich szczebli konkursu.

      Alicja Kamińska, Barbara Piasecka

     • I Rajd Gwiaździsty – 22.09.2012r.

     • Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze „Piaskołazy” wyruszyło na trasę rowerową. Szlak wiódł przepiękną okolicą z Gościna przez Ząbrowo, Charzyno, Przećmino, Grzybowo do Dźwirzyna. Tam spotkali się uczestnicy rajdu z powiatu kołobrzeskiego. Na miejscu uczestnicy mogli podziwiać pokazy rowerowe na skateparku oraz uczestniczyć w wyścigach rowerowych.

      Barwy Zespołu Szkół - Szkoły Podstawowej z sukcesem prezentowali Miłosz Chmielewski „0”, Martyna Makowiecka kl.Vb, którzy w swoich kategoriach wiekowych zajęli I miejsca, Wiktoria Makowiecka kl. VIa – II miejsce, Klaudia Lenczewska - III miejsce, Florian Stec - II miejsce, Adam Banna - IV miejsce w swoich kategoriach wiekowych. Wszyscy medaliści otrzymali puchary pamiątkowe i indywidualne nagrody. Grupa 18 uczniów i 3 opiekunów weszła w skład reprezentacji gminy Gościno, która najliczniej przybyła do Dźwirzyna, licząc 54 osoby. Przebyła trasę 28 km w jedną stronę. Pokonane kilometry i liczba uczestników zagwarantowała Gminie Gościno I miejsce.

      Podziękowania i gratulacje dla wszystkich uczestników.

      Grażyna Ulikowska

     • Być aniołem obiecuję

     • Szkolny Konkurs Poezji Religijnej „Być Aniołem - obiecuję”- został przeprowadzony w Szkole Podstawowej w Gościnie 25 października 2012roku. Celem konkursu było poznanie poezji propagującej treści wiary chrześcijańskiej oraz piękno kultury języka polskiego, a także poszerzenie wśród uczestników horyzontów myślowych, kręgu zainteresowań tematyką religijną poprzez poszukiwanie wartościowej literatury. Komisja w składzie: 1. Renata Maksymiuk – przewodniczący 2. Maria Kuks 3. Joanna Dylawerska oceniała dobór repertuaru, interpretację, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny. W konkursie wzięło udział 25 uczniów z klas I – VI. Dzieci zaprezentowały wysoki poziom umiejętności interpretacyjnych i recytatorskich. Wyniki konkursu: W grupie wiekowej klas I – III pierwsze miejsce – Aleksandra Piasecka drugie miejsce - Aleksandra Osiadacz trzecie miejsce - Maja Chmielewska czwarte miejsce – Julia Wilk wyróżnienia: Ilona Kisiel Zofia Koziak Dominik Juszczak W grupie wiekowej klas IV – VI pierwsze miejsce – Patrycja Zielińska drugie miejsce - Agnieszka Wojtków trzecie miejsce - Justyna Szymborska czwarte miejsce – Dominika Plata Ośmioro uczniów będzie reprezentowało naszą szkołę w eliminacjach diecezjalnych w Koszalinie.

      Alicja Kamińska

     • Drodzy Rodzice, koleżanki i koledzy !!!!

      Zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie finansowe Kacpra Sradomskiego, ucznia klasy V a, u którego stwierdzono poważną chorobę serca. Kacper jest pod opieką kliniki w Zabrzu. We wrześniu czeka go 2 tygodniowy pobyt diagnostyczny w klinice. Wiąże się to ze znacznymi kosztami pobytu dziecka i rodziców w szpitalu. W zaleceniach lekarskich dziecko ma bardzo ograniczony ruch i wysiłek fizyczny. Z tego tytułu wymaga stałej opieki rodziców.

      W szkole, na holu głównym będzie wystawiona skarbonka, do której można wrzucić swój „pieniążek”.

      Wpłat można dokonywać na konto UKS „Sprinter” 57 8581 1030 0504 0918 2000 0001z dopiskiem KACPER.

                                                                               

                                                                                                                                       Liczymy na Państwa wsparcie i pomoc.

                                                                                                                                                                     Dziękujemy!!!

                                                                                                                                        Dyrekcja i Nauczyciele Zespołu Szkół w Gościnie.