• ROZPOCZĘCIE roku szkolnego 2012/2013

     • Inauguracja roku szkolnego 2012/2013 dla klas IV - VI odbędzie się o godzinie 9.00.

      Dla klas I - III o godzinie 10.00.

      Młodsi uczniowie od godziny 9.00 mają spotkania w klasach ze swoimi wychowawcami.

      Przywóz dzieci na apel inauguracyjny godzinę później według przywozu II semestru.

      Odwóz dzieci po apelu około godz. 11. 00

    • Jagoda w europejskiej elicie szachowej
     • Jagoda w europejskiej elicie szachowej

     • Jagoda w europejskiej elicie szachowej - Obrazek 1 W dniach 16 - 25 sierpnia 2012 r. odbywały się w Pradze Mistrzostwa Europy w Szachach Klasycznych. Polskę reprezentowała liczna ekipa składająca się z 59 zawodników, jednak w czołówce list startowych znalazło się tylko kilku reprezentantów. Warto zwrócić uwagę na federację Rosji, która do Pragi wysyła aż 187 przedstawicieli, czyli średnio na grupę wypadało prawie 16 osób! Polska, po gospodarzach mistrzostw, którzy wystawili 157 zawodników, była trzecią najliczniejszą reprezentacją. W mistrzostwach brało udział 46 federacji.

      Przedstawienie tajników gry królewskiej oraz dokonanie podsumowania udziału w tej ogromnie prestiżowej, ale również kosztownej imprezie zaprezentuję w formie kronikarskiej. W kilku zdaniach dokonamy z trenerem  również podsumowania gry wicemistrzyni Polski w Szachach Szybkich – Jagody Bieńko zawodniczki z UKS „REFLEKS” Gościno.

      16 sierpnia po 27godzinnej podróży dotarliśmy do Pragi. Największa grupa zawodników przyjechała pociągiem relacji Warszawa - EC "Praha", pozostali wybrali samolot lub własny samochód. W następnym dniu na godz. 10:00 zaplanowano odprawę techniczną dla kierowników ekip. Po niej, o godz. 12:00, odbyło się spotkanie organizacyjne dla polskich zawodników, trenerów i opiekunów. 

      17 sierpnia Jagoda walczyła z Litwinką Perminaite Simoną. Po 14 posunięciu uzyskała przewagę jakości. W grze środkowej nie grała jednak aktywnie, przez co oddała dwa pionki i znacznie pogorszyła swoją pozycję. Przegrała za sprawą wolnych pionów, które przeciwniczka zdołała awansować.

      18 sierpnia stwierdziliśmy, że jesteśmy w Pradze, ale tak naprawdę to ani nie czujemy atmosfery tego pięknego miasta, gdyż do centrum mamy kilkanaście kilometrów, ani też nie mamy szans na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu w miejscu zamieszkania. Drugą rundę Jagoda przegrała z Litwinką Misiuk Emilją. W 7 posunięciu Jagoda nie upilnowała pionem pola f3 i tym samym pozwoliła na aktywną grę skoczka przeciwniczki. Rywalka zagrała bardzo dokładnie zasłużenie odnosząc zwycięstwo. 

      19 sierpnia przyniósł pierwszy punkt Jagodzie, która najwyraźniej nie mogła pogodzić się z  poprzednimi porażkami. Wygrała z Rosjanką  Matyuniną Sofyą walcząc 3 godziny i 40 minut. W debiucie Jagoda straciła figurę i w całej partii musiała walczyć o punkt. Przeciwniczka pogubiła się w końcówce, pozwalając na wyrównanie materiału. Wolne piony zdecydowały, że rywalka się poddała. 

      20 sierpnia w kolejnym pojedynku ze Słowenką Ruzic Pia Marie Jagoda odnosi zwycięstwo za sprawą lepszej gry końcowej. 

      21 sierpnia nastąpiło przesilenie fizyczne i psychiczne u wielu zawodników. Półmetek turnieju  za nami. Jagoda grała z Turczynką Oren Sarife Ecenaz, która popełniła kilka błędów, Jagoda je wykorzystała i kolejny raz okazała się zdecydowanie lepsza w końcówce partii.

      22 sierpnia emocji nie brakowało. Jagoda walczyła z figurą mniej, wykorzystując błędy przeciwniczki i zdecydowanie aktywniej grając odniosła kolejne zwycięstwo. Partia trwała 3godziny i 40 minut, co spowodowało zmęczenie przeciwniczki. 

      23 sierpnia Jagoda zdobywa kolejny piąty punkt z rzędu zaskakując wszystkich swoją skutecznością. Pokonuje kolejną Rosjankę Sarguzinę Martę. Przewaga w debiucie w partii włoskiej poprzez rozbitą strukturę przeciwniczki pozwoliły zwyciężyć w końcówce. Zajmuje 9 miejsce w tabeli i wie już, że gdyby wygrała pozostałe 2 pojedynki miałaby szansę na medal.

      24 sierpnia pojedynek z Hiszpanką Euzagueri Floris Marią Jagoda prowadzi  z rozwagą i niezwykle ostrożnie dbając o dominację na skrzydle hetmańskim. Pozwala na to wariant, jaki proponują białe, grając sycylijską zamkniętą. Jagoda zdobywa przewagę piona. Popełnia jednak poważny błąd, wycofując hetmana zbyt głęboko, oddając tym samym rywalce inicjatywę gry.  Przegrywa i spada na 17 miejsce.

      25 sierpnia zbieramy resztki sił do aktywnej i skutecznej walki. Dziś Bułgarka Krasteva Boleslava chce sprowokować Jagodę do zagrania 1. e4 e5. 2. Sf3 Sf6 3. Gc4 Sf6 4. d4 e:d4 5. S:d4 S:e4 i wymiany hetmanów nie lubiąc prawdopodobnie bardziej skomplikowanych pozycji. Jagoda jest przygotowana i nie pozwala sobie na takie „rządzenie” grą. W drugim posunięciu  zagrywa Gc4 i spokojnie rozwija wariant partii włoskiej. Rozbija rywalkę i odnosi szóste zwycięstwo w turnieju. Po ostatniej 9 rundzie okazało się, że Polacy zdobyli łącznie dwa medale, za to oba złote! Do Jana Krzysztofa Dudy (C-14) dołączył Kacper Drozdowski (C-16). Obaj tryumfowali samodzielnie z wynikiem 8 pkt. z 9 rund. Wysokie miejsca zajęli również: Oliwia Kiołbasa (4. w D-12), Aleksandra Lach (5. w D-18), Klaudia Wiśniowska (7. w D-18), Radosław Gajek (7. w C-14), Kamil Kozioł (9. w C-12), Jagoda Bieńko (10. w D-8) i Ewa Harazińska (10. w D-14).

      26 sierpnia jemy śniadanie od 6.30, następnie zbieramy się przed hotelem o godzinie 8.00. Wyruszamy w 27- godzinną podróż powrotną.

      Debiut Jagody został oceniony bardzo dobrze również przez trenerów Akademii Szachowej prowadzonej przy Polskim Związku Szachowym wymieniającym ją jako zawodniczkę, która osiągnęła wielki sukces w turniejowych zmaganiach. 

      Wsparcia finansowego w kwocie 6 300zł, umożliwiającego wyjazd i przeżycie emocjonującej, niezwykłej szachowej „przygody”, udzielili: Urząd Miejski w Gościnie, Nadleśnictwo w Gościnie oraz Bank Spółdzielczy w Gościnie, którym składamy słowa wdzięczności i podziękowań. 

      Teraz nastąpi czas na wnioski i przygotowania do Mistrzostw Świata, które odbędą się w dniach od 7 do 19 listopada w Maribor w Słowenii.

      Opisów sytuacji na szachowej planszy dokonał trener – Marek Kościelny – 2079 ELO, przygotowujący Jagodę do Mistrzostw Europy. Dzień z życia szachisty przybliżyła Państwu Edyta Bieńko.

     • Jagoda Wicemistrzynią Polski

     •  

      800 juniorów rywalizowało w Warszawie w dniach od 2 do 5 sierpnia w szachach szybkich i błyskawicznych.

      W Mistrzostwach Polski w szachach szybkich srebrny medal w kategorii dziewcząt do lat 8 zdobyła Jagoda Bieńko z UKS RFLEKS Gościno – trener Marek Kościelny. Z 11 partii 9 zakończyła szachem matem i pokazała bardo dobre przygotowanie do Mistrzostw Europy, które rozpoczną się  16 sierpnia w Pradze. Siła gry Jagody była piorunująca, najciekawszy pojedynek stoczony z Martą Muchą z Chrzanowa zakończyła pięknym matem Beniowskiego.

      Walka o medale mistrzostw Polski toczyła się w sześciu kategoriach wiekowych do 8, 10, 12, 14, 16 i 18 lat, oddzielnie w gronie dziewcząt i chłopców.

      Zawody trwały 4 dni. W pierwszych trzech dniach rozegrane zostały zawody w szachach szybkich – 15 minut na partię + 10 sekund za każde posunięcie – 11 rund. Po południu 3 dnia i 4 dnia zawodów rozegrane zostały zawody w szachach błyskawicznych:

      11 rund w czasie 6min. + 4 sek. na partię w grupach D8, C8, D10 i C10. W starszych 22 rundy w czasie 3min. + 2 sek., na partię.  W każdej z grup walka o medale była bardzo zacięta, ze względu na to że liczebność zawodników w niektórych grupach dobiegała blisko 100 osób.
      Zawody odbywały się w przestronnej, klimatyzowanej, dobrze oświetlonej hali TORWAR. Organizatorzy zorganizowali dla uczestników turnieju dwie wycieczki. Jedna do biura PZSZaCHu, gdzie odbyło się spotkanie z Mistrzynią Międzynarodową Mirosławą Litmanowicz i do Fotoplastikonu. Drugą atrakcją, już po zakończonych zawodach  było zwiedzanie Stadionu Narodowego. 

     • Zamień kwiatka na marzenie dla Kacpra !!!

     • Drodzy RODZICE !

      Wierzymy, że historia naszego ucznia Kacpra Sradomskiego wzbudzi u Państwa chęć niesienia pomocy i wsparcia. Kacper jest uczniem klasy czwartej. Niedawno zdiagnozowana poważna wada serca zupełnie zmieniła jego życie. Kacper nie uczęszcza do szkoły, niewskazany jest wysiłek, niezalecany intensywny ruch. Dziecko jest pod stałą opieką lekarzy.

      Jako społeczność szkolna chcemy włączyć się w akcję zainicjowaną przez rodziców i poprzez Fundację Mam Marzenie – spełnić marzenie Kacpra.

      Zwracamy się z prośbą do Państwa aby na koniec roku szkolnego dziecko zamiast kwiatka dla nauczyciela ofiarowało „pieniążek dla kolegi”.

      Prosimy wspólnie spełnijmy marzenie Kacpra !

      Liczymy na Państwa ofiarność, gest i zrozumienie !

       

      Dziękujemy !

                                                                        Dyrekcja i Nauczyciele Zespołu Szkół w Gościnie

       

      Uzbieraną kwotę można wpłacać na konto Fundacji Mam Marzenie z dopiskiem w tytule przelewu "Kacper – Szczecin".

      ul. Św. Krzyża 7, 31-028 Kraków
      Nr konta: 26 1050 1445 1000 0022 7647 0461

       

     • Zaproszenie na turniej szachowy

     •  

      Serdecznie zapraszamy na  Turniej Szachowy „III Złoty Goniec z Gościna”, który odbędzie się dnia 9 czerwca 2012 o godzinie 10.00 w Domu Kultury w Gościnie, ul. J. Matejki 2.

      Zapisy do godziny 9.45. Wpisowe 10zł.

     • List otwarty z prośbą o sponsoring

     •  

      Uczniowski Klub Sportowy „REFLEKS” Gościno

                                                                                  NIP:671-178-70-84

                                                                                  REGON:320801815

      Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi

      UKS REFLEKS Gościno

      78 – 120 Gościno  ul. T. Kościuszki 5

       

      Gościno, 20 maja 2012r.

       

      List otwarty z prośbą o sponsoring

       

      Zarząd Klubu szachowego UKS „REFLEKS” Gościno zwraca się

      z prośbą o dofinansowanie wyjazdu naszej reprezentantki Jagody Bieńko z opiekunem na Mistrzostwa Europy  do Pragi.  Jagoda ma w swym dorobku liczne sukcesy wojewódzkie i ogólnopolskie, między innymi: Mistrzostwo  województwa przedszkolaków w roku 2011, Mistrzostwo województwa do lat  8 w roku 2011,  została finalistką Mistrzostw Polski do lat 8 w roku 2012

       z prawem startu w Mistrzostwach Europy w czeskiej Pradze i w Mistrzostwach Świata w Maribor w Słowenii.

      Łączny koszt wyjazdu  2 osób, tj. zawodnika i opiekuna do Pragi wynosi 7,400zł.

      Nie mamy możliwości organizacji wyjazdu we własnym, tańszym zakresie. Zawodnicy i opiekunowie muszą skorzystać ze wspólnego wyjazdu zorganizowanego przez Polski Związek Szachowy. W innym przypadku nie zostaną dopuszczeni do udziału w Mistrzostwach.

      Prosimy o wsparcie i umożliwienie udziału naszej zawodniczki w tak prestiżowych zawodach. Wpłaty można dokonać  na konto UKS REFLEKS Gościno z dopiskiem „Mistrzostwa Europy 2012”:

      Pomorski Bank Spółdzielczy w Świdwinie /o w Gościnie UKS „REFLEKS”

      64 8581 10 30 0500 2041 2000 0001

      lub w sekretariacie Szkoły Podstawowej w Gościnie.

      Więcej informacji w tej sprawie udziela Edyta Bieńko pod numerem telefonu 781 288 211.

      Mistrzostwa Europy Praga 2012 – komunikat ze strony pzszach.org.pl

      Ostateczny termin zgłoszeń i wpłat: 31 maja 2012.


      Koszt zakwaterowania od 16.08 do 26.08:
      Pokoje standard:
      800€ - za pokój 1os.
      1100€ - za pokój 2 os.
      1500€ - za pokój 3 os.
      Wpisowe
      65 € – Nominowani zawodnicy przez PZSzach zgodnie z zajętymi miejscami na MPJ (Za zawodników z pełnym finansowaniem koszty opłaca związek)
      130 € – dodatkowi zawodnicy.
      Opłata Organizacyjna
      150€ - obowiązuje za każdego „zaproszonego zawodnika” (invited player).
      Transport
      PZSzach planuje podróż pociągiem, na trasie Warszawa Praga (przez Katowice) dostępne są atrakcyjne zniżki a cena biletu może być wysokości nawet tylko 29 Euro.
      Więcej szczegółów zostanie podana w późniejszym terminie.
      Jak informuje przedstawiciel Intercity nie można zakładać rezerwacji grupowych na trasach międzynarodowych, a bilety w przedsprzedaży dostępne są na 60 dni przed odjazdem pociągu. Intercity nie może udzielić informacji jaka dostępna jest pula promocyjnych biletów (tajemnica handlowa) w kwocie 19 Euro i 29 Euro. Koszt biletu w jedną stronę poza promocją to ok. 65 Euro.
      Ubezpieczenie
      Wszyscy zawodnicy muszą posiadać ubezpieczenie. PZSzach za kwotę ok. 60 zł może dokonać grupowego ubezpieczenia.
      Opłata za obsługę zadania (100zł) przez PZSzach obowiązuje dla wszystkich uczestników.
      Łączny koszt udziału  2 osób, tj. zawodnika i opiekuna wynosi około 7,400zł.
      Program rozgrywek

      Czwartek

      16.08

       

      przyjazd

      Czwartek

      16.08

      20:00

      cereminia otwarcia

      Piątek

      17.08

      10:00

      odprawa techniczna

      Piątek

      17.08

      15:00

      I runda

      Sobota

      18.08

      15:00

      II runda

      Niedziela

      19.08

      15:00

      III runda

      Poniedziałek

      20.08

      15:00

      IV runda

      Wtorek

      21.08

      15:00

      V runda

      Środa

      22.08

      15:00

      VI runda

      Czwartek

      23.08

      15:00

      VII runda

      Piątek

      24.08

      15:00

      VIII runda

      Sobota

      25.08

      13:00

      IX runda

      Sobota

      25.08

      20:00

      ceremonia zakończenia

      Niedziela

      26.08

       

      wyjazd

      Zgodnie z decyzją Zarządu ECU zawodnicy federacji, których przedstawiciele nie pojawią się na odprawie technicznej nie będą kojarzeni.

      System rozgrywek, przepisy i tempo gry

      Obowiązują aktualne przepisy turniejowe ECU. 

      Turniej zostanie rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund. W kojarzeniach nie będą brane pod uwagę rankingi krajowe. Tempo gry wynosi 90 minut na 40 posunięć plus 30 minut na dokończenie partii, z dodawaniem 30 sekund na każde posunięcie od początku partii.

      Obowiązuje zasada “zero tolerancji” – zawodnik nieznajdujący się przy swojej szachownicy w chwili rozpoczęcia partii, zostaje automatycznie ukarany porażką.

      Komunikacja pomiędzy zawodnikami (propozycja remisu) jest zabroniona przed wykonaniem 40 posunięć.

      Sędziowie oraz Komitet Apelacyjny

      Imiona i nazwiska Sędziego Głównego oraz członków Komitetu Apelacyjnego zostaną podane do publicznej wiadomości nie później jak 1 czerwca 2012.

      Biuletyn turniejowy

      Biuletyn turniejowy będzie bezpłatnie udostępniony na stronie internetowej Mistrzostw.

      Wizy

      Federacje, zawodnicy oraz osoby towarzyszące potrzebujące wizy są proszone o kontakt z organizatorem do 30 czerwca 2012.

      Organizator zapewni zaproszenia, potrzebne do uzyskania wizy dopiero po uregulowaniu wszystkich niezbędnych opłat. W Republice Czeskiej od 2008 roku honorowane honorowane są wizy Schengen.

      Biuro zawodów

      AVE-KONTAKT s.r.o., Sukova 1556, 530 02 Pardubice, Czechy,

      Dyrektor zawodów: Dr Jan Mazuch

      fax.: +420 466 535 200, tel. kom.: + 420 608 203 007,

      e-mail:office@eycc2012.eu, Oficjalna strona internetowa Mistrzostw  (informacje oraz zgłoszenia on-line): http://www.eycc2012.eu

     • XII Bieg Uliczny w ramach obchodów Święta Szkoły

     •  

      XII BIEG ULICZNY 9 maja 2012rok

      Zwycięzcy:

      Zerówka dziewczęta:        1.    Kamecka Kornelia i Wojtala Milena 

                                                 2. Ciesielska Ola

                                                      3. Kraczkowska Wiktoria

      Zerówka chłopcy:              1.      Dominiak Oliwier i Zenel Kacper 

                                                  2.    Maciejczyk Hubert

                                                      3.     Olszak Kuba

      Klasa I dziewczęta:        1.    Wilk Julia - Ib

                                                 2.     Hryb Marta - Ia

                                                      3.     Pendowska Klaudia - Ib i Kamińska Natalia - Ib

      Klasa I chłopcy:              1.      Loepp Filip Ib

                                                  2.    Skrzypczyk Wojciech - Ib 

                                                      3.     Sucharzewski Kuba - Ia

      Klasa II dziewczęta:       1.   Słoboda Ola - IIa

                                                 2.  Thurow Ola - IIb

                                                      3.     Leśniewska Maja  - IIb

      Klasa II chłopcy:             1.     Wolkeinstein Rafał - IIb

                                                 2.     Polaczek Kuba - IIa

                                                  3.     Siuciak Filip - IIa

      Klasa III dziewczęta:     1.    Grzelak Tamara - IIIa

                                                2.   Brzezowska Wiktoria - IIIa

                                                       3.    Kostecka Dominika - IIIb

      Klasa III chłopcy:          1.    Trzaskoma Patryk - IIIa  

                                                2.   Kinderman Filip - IIIa

                                                        3.     Nachyła Patryk - IIIa

      Klasa IV dziewczęta:     1.    Waluszko Gabrysia - IVa       

                                                2.   Słoboda Katarzyna - IVb

                                                     3.      Madejska Weroika - IVa

      Klasa IV chłopcy:           1.    Ihring Florian - IVa

                                                 2.   Marecki Marek - IVb       

                                                         3.   Frańczak Dawid - IVb

      Klasa V dziewczęta:      1.    Sradomska Monika - Va 

                                                2.  Pyzak Eliza - Va 

                                                     3.   Stachurska Karolina - Va

      Klasa V chłopcy:            1.    Chojnacki Jarek - Vb

                                                 2.  Zaniewicz Patryk - Vb

                                                        3.    Kaczyński Adrian - Vb

      Klasa VI dziewczęta:     1.   Chmielewska Iga - VIa

                                                 2.   Maciejczyk Weronika - VIa

                                                        3.   Kawka Weronika - VIa

      Klasa VI chłopcy:           1.  Pachnik Wojciech - VIb     

                                                  2.   Kita Kacper - VIa  
                                                        3.   Gołąb Kamil - VIa

     • Wielkie sprzątanie Brzegów Rzeki Parsęty

     •              W sobotę 12 maja br. odbyło się Wielkie Sprzątanie Brzegów Rzeki Parsęty. Brało w nim udział wiele zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, wśród nich uczniowie Zespołu Szkół w Gościnie – Szkoły Podstawowej. Chętne dzieci z klas IV – VI pod opieką G. Ulikowskiej i U. Skręty oraz klasy I z wychowawczyniami J. Dylawerską i A. Bohdan dzielnie i z zapałem sprzątały brzegi rzeki i okoliczne lasy. Znajdowały puszki, butelki, stare ubrania i wiele innych śmieci. Praca była dobrze zorganizowana, każda z grup szkolnych miała przydzielonego przewodnika, a worki z uzbieranymi śmieciami były natychmiast zbierane i wywożone.

                  Po ciężkiej, ale bardzo satysfakcjonującej pracy nadszedł czas na przyjemności i rozrywkę. Uczniowie otrzymali słodki poczęstunek, mogli również zjeść kiełbaskę z grilla lub inne smakołyki. Uczestnicy relaksowali się przy piosenkach przygotowanych przez panią Edytę Teterę, opiekunkę grup wokalnych działających przy OPP w Kołobrzegu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas pierwszych, którzy mimo przejmującego wiatru i wiszących nad sceną chmur, zatańczyli poloneza. Choreografię do tańca ułożyły opiekunki grupy J. Dylawerska i A. Bohdan. Taniec bardzo podobał się widowni, a uczniowie zebrali duże brawa. Piękne stroje w zasponsorowała Firma Troton oraz prywatni sponsorzy.

                                                                                                               Joanna Dylawerska, Urszula Skręty

     • Zebranie z rodzicami

     • W dniu 16 maja (środa) 2012r. o godzinie 16.00 odbędzie się ogólnoszkolne zebranie z rodzicami.

       

     • Dzień Ziemi

     •  

      Uczniowie do obchodów Dnia Ziemi przygotowywali się już od dnia wiosny. W szkole  został ogłoszony konkurs na piosenkę ekologiczno-zdrowotną  oraz konkurs plastyczny „Odnawialne źródła energii szansą dobrej energii dla wszystkich” dla klas IV – VI a dla maluchów  „ W trosce o środowisko naturalne- segregacja odpadów”.  Odbył się cykl warsztatów OZE szansą dobrej energii, na których uczniowie metodą projektu ukazali zalety i wady odnawialnych źródeł energii i zaprezentowali swoje wytwory młodszym kolegom. Uczennice klasy VIb: Monika Trojanowska, Oliwia Szymczak, Dominika Bogusz i Ola Dix oraz uczniowie klasy IVb Kaja Araszewska, Justyna Szymborska, Marek Marecki i Nordine Hines przeprowadzili pogadanki z praktyczną segregacją i kolorowankami w ramach spotkań Eko-Asy – dzieci –dzieciom. Zajęcia realizowane były na bazie materiałów edukacyjnych promujących wzrost świadomości ekologicznej ze szczególnym naciskiem na temat ogólnych zasad prowadzenia segregacji odpadów i korzyści, jakie płyną z jej prowadzenia. W trakcie spotkań zostały poruszone tematy:

      1.       Co robimy z naszymi odpadami? – skąd się biorą śmieci i co z nimi robimy.

      2.       Segregowanie odpadów w praktyce - czym jest segregacja, jakie są pojemniki i co się do nich wrzuca.

      3.       Elektrośmieci – jak sobie z nimi poradzić i gdzie składować?

      4.       Recykling – co to jest? Jakie płyną korzyści z przerobu surowców wtórnych.

      5.       Co możemy zrobić, aby śmieci było mniej?

      6.       Jak możemy oszczędzać energię?

      Uzyskane wiadomości zostały wykorzystanew konkursie wiedzy ekologiczno-przyrodniczej dla klas IV – VI. W finale konkursu wystartowało 12 uczniów. Najwyższy wynik  i tytuł Omnibusa Ekologicznego zdobył Maciej Daśko z klasy IVb. Mistrzynią wiedzy okazała się Dominika Plata z klasy IVb, a wicemistrzynią Dominika Bogusz z klasy VIb. Gratulacje dla najlepszych i słowa uznania dla pozostałych finalistów: Marty Namyślak, Moniki Trojanowskiej, Oliwii Szymczak z klasy VI, Moniki Sradomskiej, Oliwii Lupke, Filipa  Piaseckiego i Nikodema Kawki z klasy V oraz Justyny Szymborskiej i Nordina Hines z klasy IV.

      20 kwietnia  zostały posadzone krzewy ozdobne wokół szkoły , wysprzątane okolice i miejscowość. Akcja cieszyła się powodzeniem dzięki dodatkowym, słodkim upominkom podarowanym przez Wydział Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Kołobrzegu.

      24 kwietnia odbył się apel podsumowujący kampanię obchodów Dnia Ziemi. W programie zawarte były informacje na temat historii święta, prezentacja multimedialna OZE, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i konkurs piosenki ekologiczno-zdrowotnej.

      Komisja w składzie Anna Juszczak, Grażyna Sieradzka, Joanna Dylawerska i Krystyna Szaradowska stwierdziła duże zaangażowanie uczestników w wykonanie prac. Wszystkie prace zawierały treści proekologiczne, będące wyraźnym przesłaniem dla wszystkich oglądających wystawę, aby wspólnie zaangażować się w dbałość o przyrodę.

      Komisja przyznała I miejsca w kategorii klas:

      I – Julia Wilk „Kropla wody”

      II – Iza Knieć „Ratuj przyrodę”

      III – Krzysztof Maciejczyk „Wiatraki”

      oraz wyróżnienia dla: Filipa Loepp, Marty Hryb, Ilony Kisiel, Jagody Bieńko, Ali Wach, Oskara Zaniewicza, Natalii Ślusarek, Mai Leśniewskiej, Oli Thurow, Oli Piaseckiej, Adama Barskiego, Martyny Maślanej, Natalii Mikulskiej, Dominiki Kosteckiej, Karoliny Nogalskiej i Sebastiana Nakoniecznego.

      W konkursie piosenki jury w składzie: Anna Juszczak, Lidia Neumann i Dorota Rzewucka  oceniały przesłanie, strój, ruch, muzykę i dykcję. W kategorii klas IV – VI laury zdobyła - klasa IVb, II miejsce - Vb i III miejsce - VIb. Wśród maluchów palma pierwszeństwa przypadła klasie - IIa, na miejscu II - klasa Ib, a na III klasa - Ib.

      Konkurs piosenki ekologiczno-zdrowotnej opracowała i przygotowała p. Joanna Dylawerska.

      Serdeczne podziękowania dla p. Edyty Bieńko i Anny Bohdan za dekorację,  wychowawców za pomoc  w przygotowaniu piosenek oraz dla wszystkich zaangażowanych uczniów, w szczególności  dla klasy IVb za przeprowadzenie apelu.

                                                                                    Grażyna Ulikowska

     • Puchar Polski do lat 8

     • Szachiści województwa zachodniopomorskiego uczestniczyli w ważnym ogólnopolskim turnieju - Pucharze Polski do lat 8 rozgrywanym w Szczyrku w dniach od 8.04 do 3.05.2012r. Impreza była organizowana przez Polski Związek Szachowy, a jej celem było wyłonienie 10 najlepszych szachistów do lat 8, mających możliwość reprezentowania naszego kraju na Mistrzostwach Europy w Pradze, które odbędą się w dniach od 16 do 26 sierpnia 2012r. Najlepszych 6 szachistek i szachistów otrzymało prawo startu w Mistrzostwach Świata. Wspaniale w tej rywalizacji wypadła zawodniczka z UKS „REFLEKS” Gościno Jagoda Bieńko zdobywając 6 miejsce (trener - Marek Kościelny). Jagoda wykazała dużą wolę walki i dobre przygotowanie kondycyjne. Zaprezentowała wyrównaną siłę gry z najlepszymi rywalkami i niewiele zabrakło do zdobycia medalu. W grupie dziewcząt jeszcze dwie kwalifikacje do Mistrzostw Europy zdobyły zawodniczki Pałacu Młodzieży z Koszalina: 8 miejsce Agnieszka Polakowska (instruktor - Dariusz Długopolski) i 10 miejsce Julia Górna (instruktor - Bogusław Kuma). Startowały 33 dziewczynki. Wśród chłopców 3 miejsce zajął Krzysztof Kabaciński z OPP Neptun Kołobrzeg (trener – Leon Bręgoszewski). Znakomicie natomiast w tej imprezie wypadli znów wychowankowie Pałacu Młodzieży zdobywając aż 3 miejsca dające przepustkę do Mistrzostw Europy. Pod tym względem okazali się zdecydowanie najlepszym klubem szachowym w Polsce! 5 miejsce Kacper Tarkowski, 7 miejsce Gracjan Grzesik i 8 miejsce Filip Łuczak Startowało 94 chłopców. Tym samym nasze województwo wygrało rywalizację zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców. Ogromne brawa!

      Edyta Bieńko

     • Przyrodo nie znikaj!

     •  

      26 marca 2012 roku klasy IV Zespołu Szkół w Gościnie – Szkoły Podstawowej wyjechały na cztery dni do Lipia, gdzie realizowały projekt pod nazwą „Przyrodo nie znikaj – bioróżnorodność gatunków”. Pierwszego dnia odbyły się warsztaty, na których dzieciaki zaznajomiły się z pojęciem bioróżnorodności, obejrzały film o tej tematyce i wykonały plakaty przedstawiające barwny i rozmaity świat fauny i flory w różnych ekosystemach. Uczyły się, przez zabawę, w jaki sposób bioróżnorodność utrzymuje ludzi przy życiu. W terenie leśnym rozpoznawały i nazywały podstawowe gatunki drzew, krzewów i roślin zielnych. Wiele emocji wywołały warsztaty w laboratorium, gdzie uczniowie samodzielnie badali poziom zanieczyszczeń wody, powietrza i gleby. Następnego dnia uczestnicy projektu udali się do Wolińskiego Parku Narodowego. W muzeum odbyła się niezwykła lekcja przyrody. Pan przewodnik opowiadał ciekawostki z życia zwierząt, oprowadził uczniów po rezerwacie żubrów. Nad morzem, wszystkich zainteresowanych uczył rozpoznawać muszle małż. Trzeci dzień przebiegł pod hasłem „Jestem EKO”. Dzieci uczyły się zasad prawidłowego odżywiania. Samodzielnie wykonywały preparaty mikroskopowe. Poznały rolę przyrody w zmianie klimatu. Zaznajomiły się z koncepcją programu Unii Europejskiej „Natura 2000”, zmierzającego do ochrony zagrożonych wyginięciem siedlisk przyrodniczych oraz różnorodnych gatunków roślin i zwierząt. W ostatnim dniu uczniowie zwiedzili Ogród Botaniczny „Hortulus” w Dobrzycy, gdzie poznali zasady pielęgnacji roślin i poszczególne ogrody tematyczne. Wieczorami dzieci czynnie odpoczywały, grały w futbol, śpiewały przy akompaniamencie gitary. Samodzielnie ułożone piosenki o tematyce prozdrowotnej zaprezentowały na warsztatach. Wszystkie dni były bardzo pracowite i niezwykle szybko upłynęły.

      Joanna Dylawerska, Grażyna Ulikowska, Lidia Neumann.

     • Akademia Odkrywców

     • Poniżej zamieszczamy link do filmu, który powstał w trakcie spotkania "Akademia Odkrywców". Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie naszej szkoły zgodnie twierdząc, że nauka poprzez doświadczenie jest ciekawsza i bardzo działa na ich wyobraźnię.

      http://www.youtube.com/watch?v=BVg27_3Iv0g&feature=youtu.be

      autor: Marcin Pawlak

     • Konkurs ortograficzny

     • W dniu 25 kwietnia o godzinie 10.00 w sali gimnastycznej odbędzie się szkolny konkurs ortograficzny dla klas IV - VI.

      Przewidziane są nagrody dla wszystkich uczestników.

      Irena Jelonek

     • Wesołych Świąt

     •  

      Wesołych Świąt - Obrazek 1

      Niech zwycięski Chrystus obdarzy nas pokojem,

      zdrowiem, radością, udzieli potrzebnych łask,

      wniesie szczęście do każdego domu

      i sprawi by w naszym zyciu zwyciężały miłość i nadzieja

                                                             życzą

                        Dyrekcja, Pracownicy i Społeczność Uczniowska

     • Zmagania rowerowe

     •  

      W dniu 6 marca odbył się szkolny  turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym. W dwóch etapach, to jest:  teoretycznym i praktycznym wystartowało 30 uczniów z klas V i VI. Najlepszymi okazali się: 1 miejsce-  Iga Chmielewska z klasy VIa, 2 miejsce - Marcin Kasiński z klasy VIa, 3 miejsce - Kamil Gołąb z klasy VIa. Zawodnikiem, który zajął 4 miejsce był Seweryn Jaśkiewicz z klasy Vb. Uczniowie Ci weszli w skład szkolnej drużyny kwalifikując się do kolejnego etapu  eliminacji  gminnych. 

     • Medale dla naszych szachistek

     •  

      Ponad 250 zawodników i zawodniczek uczestniczyło 3 i 4 marca 2012r. w Szczecinie w turnieju szachowym "Weekend w Galerii Kaskada". W klasyfikacji dziewcząt do lat 8 ogromnie cieszy nas sukces Jagody Bieńko, zajęła bowiem 2 miejsce i Natalii Kamińskiej, która wywalczyła 3 lokatę.

     • KANGUR

     • W dniu 15 marca 2012 roku o godzinie 9:00  w sali nr 16, odbedzie się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "Kangur". W tegorocznej edycji weźmie udział 23 uczestników z klas III - VI.

       

     • AKADEMIA ODKRYWCÓW

     • W dniach 28 i 29 marca 2012 r. odbędzie się wystawa edukacyjna pt „AKADEMIA ODKRYWCÓW” w ramach programu „ Szkoła – fascynująca przestrzeń edukacji”. Organizatorem wystawy jest Pomysłowa Fabryka Tomasz Pietruszyński. Wystawa składać się będzie z 23 eksponatów – stanowisk do samodzielnego przeprowadzania eksperymentów. Doświadczenia będą pokazywały różne prawa fizyki i techniki w życiu codziennym oraz w przyrodzie. Celem wystawy jest zrozumienie świata poprzez zasadę „DOTKNIJ, SPRAWDŹ, ZROZUM”. Uczestnictwo w bezpłatnej interaktywnej wystawie, dla wszystkich uczniów od zerówki do szóstej klasy, będzie możliwe dzięki finansowemu wspieraniu edukacji dzieci i młodzieży przez FUNDACJĘ PGNiG’e .