• PRZYRODO NIE ZNIKAJ!
     • PRZYRODO NIE ZNIKAJ!

     •                W dniach 14-15 listopada 2016 roku uczniowie klas IV i V wzięli udział w organizowanym przez Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty projekcie "Ochrona bioróżnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie Dorzecza Parsęty poprzez edukację dzieci i młodzieży".

                      Projekt ten ma na celu zainteresowanie uczniów nowymi systemami ochrony przyrody, kształtowanie umiejętności dostrzegania zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi na Ziemi oraz rozwijanie wrażliwości na przyrodę.

      W projekcie realizowano warsztaty tematyczne:

      1. Bioróżnorodność - co to jest, dlaczego znika, formy ochrony, wpływ na życie człowieka.
      2. Wykorzystanie techniki origami do ukazania różnorodności świata.
      3. Fascynujący świat w skali mikro- zajęcia z mikroskopem.
      4. Ślady bytowania zwierząt - ścieżki edukacyjne.
      5. Wypoczynek w Parku Wodnym w Świdwinie.
      6. Ogrody "Hortulus" w Dobrzycy jako przykład naprawy środowiska przyrodniczego niszczonego na skutek działalności człowieka.

                      W zajęciach plastycznych wyróżnili się: Z. Kuczyńska, A. Wącek, J. Tajak, Z. Ostrogórska,        O. Siuciak, G. Modzelewska, Z. Kot, W. Ostrowski, J. Bohdan. A. Soroko, J. Olender, T. Sielski.

                      W konkursie wiedzy  wyróżniła się grupa w składzie: W. Kraczkowska, M. Aleksiuk, J. Olender, A. Soroko.

                      Po wyczerpujących zajęciach umysłowych wieczór upłynął w atmosferze rekreacji w Parku Wodnym w Świdwinie oraz podziwianiu sportowej walki naszej reprezentacji podczas meczu Polska-Słowenia.

                           

    • Mistrzostwa Choszczna Open Fide
     • Mistrzostwa Choszczna Open Fide

     • Jagoda Bieńko uczestniczyła w Otwartych Mistrzostwach Powiatu Choszczeńskiego rozegranych z okazji Święta Niepodległości - 11 listopada. Rywalizowało ze sobą 81 zawodników na dystansie 9 rund tempem szachów szybkich. Turniej był zgłoszony do oceny rankingowej FIDE. Zwycięzcą został mistrz międzynarodowy Nikolai Aliavdin 8,5 pkt.  W klasyfikacji kobiet drugie miejsce wywalczyła Jagoda zdobywając 5 pkt. walcząc z "górną półką" listy startowej.

    • 11 listopada wyśpiewany patriotycznie
     • 11 listopada wyśpiewany patriotycznie

     • 10 listopada przyszliśmy do szkoły ubrani w stroje galowe.Każdy z nas miał również przypięty biało - czerwony kotylion wykonany własnoręcznie. Chcieliśmy w ten sposób również uczcić pamięć walczących o naszą wolność. Podczas apelu na który przybyły zaproszone Podlotki i zespół ze Szkoły im. Macieja Rataja wysłuchaliśmy historii dzięki której Polska odzyskała Niepodległość. Drugi Legionowy Festiwal Piosenki rozpoczęły Panie z zespołu Podlotki, później klasy 4 - 6 prezentowały piosenki wojskowe towarzyszące żołnierzom w okopach. Wysłuchaliśmy i wspólnie śpiewalismy między innymi "O mój rozmarynie", " Leguny w niebie", "Rozkwitaly pąki białych róż", "Biały orzeł". Oprawę muzyczną apelu przygotowała Pani Joanna Dylawerska a sceniczną Panie Edyta Bieńko i Bogusława Lebowska.

    • Dwa złota i sreberko w turnieju Kaskadowy szach mat
     • Dwa złota i sreberko w turnieju Kaskadowy szach mat

     • W turnieju szachowym w Szczecinie 6.11.2016 nasi uczniowie zdobyli 2 pierwsze miejsca i jedno drugie. Pierwsze zdobyły Jagoda Bieńko do lat 12 i Julia Przytocka do lat 14. Drugie wywalczył Miłosz Drzewiecki w grupie chłopców do lat 10. Miłosz i Jagoda walczyli w sposób imponujący prowadząc cały czas w rywalizacji. Nagrodami były bony podarunkowe na zakupy w galerii Kaskada na kwotę 150zł i zestawy gier logicznych dla wszystkich zawodnikow. W naszej ekipie  sportowej walczyli również Ala Wach, Zuzia Laskowska, Kamińska Natalia, Kuczyński Michał, Kwiatkowski Szymon i Olaf, Woźniak Dominik, Sondej Kacper, Nowak Aleksander oraz Dudek Jakub. Zawody dostarczyły ogromnie dużo pozytywnych wrażeń ponieważ było mnóstwo zaskakujących konkursów dotyczących tematyki szachowej podczas przerw między rundmi. Opiekunem "szachusiow" jest Pani Edyta Bieńko

    • Szkolne Koło Caritas
     • Szkolne Koło Caritas

     • Koło Caritas działające przy naszej szkole jest zaangażowane w wiele akcji charytatywnych.

      Pamiętamy …

                  Przed przypadającym 1 listopada świętem członkowie koła wraz z opiekunką - P. Alicją Kamińską podjęli się uporządkowania  opuszczonych i zaniedbanych grobów. W wolny od szkolnych zajęć dzień, sobotę  29 października 2016 r. wyposażeni w odpowiednie narzędzia spotkali się na cmentarzu: Marta Hryb, Weronika Ciećka, Ala Wach i Zuzia Kot. Dziewczęta ze szczególną troską i zapałem zajęły się  dziecinnymi nagrobkami. Myły płyty, grabiły zeschłe liście, wynosiły śmieci nagromadzone przez wiatr.

                  Wszystkich Świętych jest okazją, by wskazać młodym wolontariuszom, a za ich pośrednictwem również nam wszystkim, że prócz miłosierdzia czynionego wobec ubogich i potrzebujących, ważne są również uczynki miłosierne i modlitwa za zmarłych.

       

      Zapałka nie ogrzeje

       

                  Wolontariuszom skupionym w szkolnym kole Caritas nie brakuje ciepła rodzinnego, troski rodziców o ich potrzeby i prawidłowy rozwój, nie są jednak obojętni na biedę i potrzeby drugiego człowieka. Dzięki empatii i wrażliwości chętnie zaangażowali się w akcję  Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej pod nazwą „Zapałka nie ogrzeje”. Polega ona na rozprowadzaniu specjalnie przygotowanych w tym celu zapałek z logo Caritasu. Pozyskane w ten sposób fundusze, przeznaczone są na dofinansowanie ogrzewania w gospodarstwach domowych, które borykają się z problemem zakupu opału przed nadchodzącą zimą.

     • „ Być Aniołem  - obiecuję… ”

       

      Szkolny etap XI Turnieju Recytatorskiego Twórczości Religijnej „ Być Aniołem  - obiecuję… ” odbył się 7 października 2016 r.  W konkursie  uczestniczyło 16 uczniów. Repertuar, który zaprezentowali recytatorzy  był ciekawy, odpowiedni do wieku i możliwości dzieci. Komisja konkursowa w osobach: Renata Maksymiuk, Zofia Perlińska, Maria Kuks w podsumowaniu podkreśliła piękną interpretację – wyłoniła zwycięzców, którzy reprezentowali naszą szkołę w kolejnym etapie - diecezjalnym w Koszalinie.

      w grupie dzieci młodszych (klasy I - III) zwyciężyli uczniowie:

      I miejsce - Amelia Jasiak kl. III a

      II miejsce - Wiktoria Olesiak kl.  III b

      III miejsce - Wiktoria Olesiak kl. II a

      wyróżniona została Amelia Kotynia z klasy II b.

      W starszej grupie (klasy IV - VI):

      I miejsce Roksana Felińska - kl. VI a

      II miejsce Zofia Koziak - kl. V b

      III miejsce Maksymilian Kołodziejski - kl. IV a

      wyróżniono Joannę Bohdan z klasy IV a

                  Kolejny etap konkursu odbył się 22 października 2016r. w Koszalinie.  Komisja oceniała: dobór repertuaru, interpretację, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.

      Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się, jak co roku, znakomicie, zajmując czołowe miejsca: w grupie starszej:

      I miejsce – Zofia Koziak

      II miejsce – Maksymilian Kołodziejski

      III miejsce – Roksana Felińska. 

      W grupie młodszej miejsce III zajęły: Amelii Jasiak,  Wiktorii Olesiak, Hannie Stokowskiej.  

                  Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomem i książką.

    • Konkurs czytelniczy klas III
     • Konkurs czytelniczy klas III

     • Konkurs czytelniczy

                  28 października 2016r. w klasach trzecich odbył się pierwszy w tym roku szkolnym konkurs ze znajomości treści lektury. Tym razem była to książka Marii Kownackiej - "Kajtkowe przygody". Uczniowie, którzy zdobyli największą ilość punktów w teście, przystąpili do rywalizacji międzyklasowej. Z każdej klasy do tego etapu zakwalifikowało się po troje uczniów. Zwycięzcą została Małgosia Banasiak z klasy IIIb, drugie miejsce wywalczył Jakub Dudek z klasy IIIa, natomiast na trzecim uplasowała się Marysia Gul z klasy IIIc.

                  Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz symboliczne nagrody.

    • 1 Turniej Grand Prix Szkół Podstawowych w Kołobrzegu
     • 1 Turniej Grand Prix Szkół Podstawowych w Kołobrzegu

     • W sobotę 22 października walczyliśmy na szachowych deskach w sali konforencyjnej Urzędu Miasta w Kołobrzegu z rywalami okolicznych szkół.Turniej wygrała Jagoda Bieńko wygrywając wszystkie partie, II miejsce zajął Kamil Łabędzki z Gryfic, III Michał Kuczyński, IV był Miłosz Drzewiecki a V miejsce wywalczyła Natalia Kamińska. W turnieju grali również Jakub Dudek, Szymon Kwiatkowski, Dominik Woźniak i trzech naszych najmłodszych debiutantów Franciszek Kołodziejski, Kacper Sondej i Maksymilian Groński. Wszyscy zdobyli mnóstwo punktów w rywalizacji miedzyszkolnej, które będą sumowane przez 7 miesięcy. 

    • Drużynowe Mistrzostwa Gmin woj. zachodniopomorskiego
     • Drużynowe Mistrzostwa Gmin woj. zachodniopomorskiego

     • 9 października w sali wiejskiej Charzynie walczyliśmy o punkty z Tadeuszem Hołowczycem - seniorem, Jagodą Bieńko, Miłoszem Drzewieckim i Michałem Kuczyńskim z 11 drużynami. Turniej był bardzo długi i wymagający całodniowej dużej koncentracji. Jako najmłodsza drużyna uplasowaliśmy się na 7 miejscu. Jagoda spisała się rewelacyjnie zajmując indywidualnie  II miejsce na swojej szachownicy. Wywalczyła trzy remisy i pozostałe partie wygrała.Ponadto za propagowanie sportu na obszarach wiejskich otrzymali od Zarządu w Szczecinie brązowe odznaki LZS. Pani Edyta Bieńko - opiekunka naszych "szachusiów" została uhonorowana Złotą Odznaką Ludowych Zespołów Sportowych. Więcej informacji i galeria zdjęć z turnieju na stronie siemyśl.info.pl

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DRZEWA

     • W dniu 10.10.2016 r. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Drzewa. Z tej okazji Rada Rodziców zorganizowała konkurs na portret drzewa. Prace plastyczne wykonały wszystkie klasy wraz z wychowawcami. Poziom artystyczny konkursu był niezwykle wysoki, dzieci wykazały się ogromną pomysłowością, dlatego komisja postanowiła przyznać wyróżnienia wszystkim klasom i wybrała aż cztery główne nagrody. Drugie miejsce zajęły klasy IIb i IIIb,
      a zwyciężyły klasy: IIa i IVa. Gratulujemy!

    • Czytanie na trawie
     • Czytanie na trawie

     • Czytanie na trawie

                  Nikt nie rodzi się czytelnikiem! Czytelnika trzeba wychować! Nawyk czytania i zapał do książek trzeba kształtować w dzieciństwie! Rozumiejąc ważną rolę czytania, biblioteka cyklicznie prowadzi akcję "Czytanie na trawie". Uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół im. Macieja Rataja, na zaproszenie uczniów z podstawówki czytają fragmenty wybranych, ciekawych książek.

                  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - 29 września - rozpoczęliśmy spotkania z ciekawymi książkami.     

          

    • ŚWIĘTO ZIEMNIAKA I DYNI
     • ŚWIĘTO ZIEMNIAKA I DYNI

     • 27 września klasy IIb i IIc odwiedziły Gospodarstwo Rolne "Pyrlandia Mała" w Karkowie by uczcić Święto Ziemniaka i Dyni. Na miejscu czekała na nas pani Ania z mnóstwem atrakcji i niespodzianek. Poznaliśmy historię ziemniaka, dowiedzieliśmy się jak się je uprawia, zbiera, przechowuje. Zwiedziliśmy liczne magazyny, wzięliśmy udział w ziemniaczanych grach i podchodach. Nasze świętowanie zakończyła uczta - były pieczone kiełbaski i ziemniaki z masłem czosnkowym, pyszna kawa zbożowa a na deser herbatniki z dżemem z dyni..... mniam! My już wiem skąd sie biorą ziemniaki na frytki z McDonald's i chipsy Lay's. Ciekawi Was to?- koniecznie odwiedźcie "Pyrlandie Małą".

       

       

                 

      Dziekujemy pani Ani Kunysz za wspaniałą lekcję! 

       

    • VI ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
     • VI ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

     • Tak jak zapowiadaliśmy 30 września wzięliśmy udział w obchodach VI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Od rana  w holu naszej szkoły pracowały komisje egzaminacyjne złożone z uczniów, pod okiem których można było przystąpić do egzaminu z tabliczki mnożenia. Komisje miały bardzo dużo pracy, chętnych było wielu - niektórzy nie zniechęcali się nawet negatywnym wynikiem i kilkakrotnie próbowali swoich sił (aż do pozytywnego wyniku egzaminu :) Również od rana matematyczne patrole pod opieka nauczycieli wyruszyły na ulice Gościna by sprawdzić czy dorośli jeszcze pamiętaja tabliczkę mnożenia. Zachęcaliśmy urzędników, pracowników banku, sklepów, Domu Kultury oraz napotkanych przechodniów do sprawdzenia się. Nie wszyscy mieli odwagę przystapić do egzaminu. Nasze patrole przeprowadziły 53 egzaminy z czego 41 zakończyło się wynikiem pozytywnym a zaledwie 12 negatywnym. Dorośli mieszkańcy naszego miasta zdecydowanie bardziej denerwowali sie egzaminem niż dzieci. Na czwartej lekcji reprezentacje każdej z klas złożone z 3 uczniów oraz wychowawcy przystąpiły do międzyklasowego turnieju ze znajomości tabliczki. Poziom był bardzo wyrównany. Uczniowie mieli również możliwość ćwiczenia tabliczki mnożenia przy wykorzystaniu ciekawych programów komputerowych.

      Takie dni jak ten dają wiele radości tak uczniom, jak i nauczycielom. Nauka przez zabawę jest miła i przyjemna i jak powiedział jeden z uczniów: " Dziś tabliczka sama wchodzi do głowy". Życzymy sobie i uczniom wielu takich dni.

                       

    • SPRZĄTANIE ŚWIATA
     • SPRZĄTANIE ŚWIATA

     • W tym roku sprzątanie ograniczyliśmy do naszej najbliższej okolicy czyli terenu szkoły. Obszar niewielki ale pracy sporo. Każa klasa miała wyznaczony fragment obejscia. Pogoda wymarzona, humor dopisywał, nawet niezauważyliśmy kiedy wszystko posprzątaliśmy :) A na koniec tradycyjnie POMIDOROWA! 

    • DRUGIE ŻYCIE ODPADÓW
     • DRUGIE ŻYCIE ODPADÓW

     • W dniu 16 września uczestniczyliśmy w akcji "Sprzątanie Świata". Z tej okazji odbyły się również ciekawe warsztaty, podczas których uczniowie dowiedzieli się jak można wykorzystać niektóre surowce wtórne i przy okazji zrobić z nich coś naprawdę pięknego. Lekcje inne niż zwykle cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.Zajęcia prowadzone były przez Panią Edytę Bieńko i zaprzyjaźnione propagatorki sztuki ludowej Panią Sylwię Waluszko i Panią Iwonę Góral. Dziękujemy!

    • WYCIECZKA DO TRZĘSACZA I NIECHORZA
     • WYCIECZKA DO TRZĘSACZA I NIECHORZA

     • 15 września uczniowie klas drugich wybrali się na wycieczkę wzdłuż wybrzeża. Podróz rozpoczęli w Trzęsaczu, gdzie oglądali ostatnią ścianę gotyckiego kościoła na klifie, poznali jedną z legend związaną z tym miejscem. Następnie wsiedli do Nadmorskiej Kolejki Wąskotorowej, którą pojechali do Niechorza. Tam odwiedzili Motylarnię (cudne miejsce - polecamy każdemu) oraz Park Miniatur Latarni Morskich.

    • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017
     • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

     • Skończyły sie wakacje i czas wrócić do szkoły.... :) 10 miesiecy nauki i zabawy przed nami, wiemy że nie mogliści sie już doczekać powrotu!

       

      Życzymy Wam wiele radości i przyjemności z pobytu w szkole:) i samych 6 oczywiście.

    • Pierwsze SPOTKANIE Z RODZICAMI !!!
     • Pierwsze SPOTKANIE Z RODZICAMI !!!

     • Szanowni Rodzice, Dyrekcja Zespołu Szkół w Gościnie - Szkoły Podstawowej serdecznie zaprasza na spotkanie dotyczące organizacji roku szkolnego 2016/2017.

      Termin spotkania: 7 września 2016 r.

      Godzina: 16.30

      Miejsce: holl główny, sale lekcyjne wg harmonogeamu.

      Harmonogram SPOTKANIA:

      1. Zebranie ogólne RODZICÓW:

      - zaprezentowanie organizacji roku szkolnego,

      - zapoznanie z obowiązujacymi dokumentami.

      1. Spotkanie z Wychowawcami klas:

      - ustalenie organizacji pracy w zespole,

      - ustalenie harmonogramu wycieczek, wyjazdów i uroczystości klasowych,

      - wybór trójek klasowych.

      Serdecznie ZAPRASZAMY !!!!