Kalendarz adwentowy ma swoją długą tradycję, a jego popularność wciąż rośnie. I to już nie tylko czekoladki umilają nam czas oczekiwania na Święta i pozwalają odliczać dni do Gwiazdki. Kreatywność przy tworzeniu kalendarzy adwentowych nie zna granic. My też mamy swoje propozycje. Kalendarz adwentowy w stylu CMI - czyli z mnóstwem inspirujących wyzwań wykonaliśmy wspólnie przez obie grupy Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Zadań zaplanowanych mamy sporo i postaramy się, żeby wszystkie zrealizować.
Będziemy sprawdzać codziennie, co zostało ukryte w domkach z kolejnymi numerami. Wszystkie zadania - treści i grafiki do zadań zostały opracowane przez zespół CMI. Zdradzimy tylko pierwsze 7 zadań.
1 grudnia – Przygotuj z grupą wystrój i dekoracje świąteczne w pracowni CMI. Klimat i miejsce w którym pracujemy powinny wyglądać wyjątkowo i powinniśmy się tutaj czuć miło i przyjemnie spędzać czas.
2 grudnia - W drugim dniu zabawy z “kalendarzem adwentowym” zastanawiamy się skąd się wzięły hasztagi w sieci. Poczytaj, kiedy zaczęto ich używać, jaka jest ich historia. Wymyśl swój hasztag, który najlepiej oddaje Twoje podejście do nauki programowania i zajęć z komputerem. Podziel się swoimi przemyśleniami: w klasie, w gronie znajomych, w domu, w internecie – gdzie zechcesz.
3 grudnia - Kiedy powstał pierwszy komputer? Jak się nazywał? Jakie miał wymiary, a raczej jaką powierzchnię zajmował? Jeśli nie wiesz lub nie pamiętasz to sprawdź, poczytaj. Zachęcamy do sięgnięcia do wspomnień i chwili refleksji. Przypomnij sobie, jakie jest Twoje pierwsze wspomnienie związane z komputerem. Podziel się swoimi przemyśleniami: w klasie, w gronie znajomych, w domu, w internecie – gdzie zechcesz.
4 grudnia - Rynek aplikacji mobilnych rozrasta się w błyskawicznym tempie. Tylko parę kliknięć dzieli nas od pobrania aplikacji, które ułatwią nam komunikację, planowanie czasu czy obróbkę zdjęć. Bez jakiej aplikacji nie wyobrażasz sobie już funkcjonować? Dziś sobota – porozmawiaj o tym ze swoimi znajomymi lub rodziną!
5 grudnia - Z algorytmami spotykamy się w życiu codziennym, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Taki chociażby przepis na zrobienie prostej kanapki, to przecież nic innego jak algorytm ? Znasz film, w którym ojciec prosi dzieci o napisanie algorytmu na zrobienie kanapki? Jeśli nie, to obejrzyj koniecznie! A potem wymyśl i opracuj własny algorytm z życia codziennego. Podziel się nim: w klasie, w gronie znajomych, w domu, w internecie – gdzie zechcesz.
LINK: https://www.youtube.com/watch?v=cDA3_5982h8
6 grudnia - Wiesz jaka jest różnica między emotikoną a emoji? Poczytaj kiedy powstały jedne, a kiedy drugie i jak się ich używa i dlaczego ludzie je ze sobą mylą. Jakie jest Twoje ulubione emoji? Spróbuj za ich pomocą przedstawić swoją ulubioną książkę lub film, a potem zadaj tę zagadkę komuś bliskiemu!
7 grudnia - Dziś zapraszamy do kodowania- kolorowania :) Mamy dla Was proste dyktando graficzne. Na zdjęciu macie planszę do kodowania, a poniżej treść zadania:
Pokoloruj
Na czerwono: D3, E4, F5, C6, D7, E8, F9, G10
Na brązowo: D11, E11, F11, D12, E12, F12
Na zielono: E2, E3, F3, C4, D4, F4, G4, D5, E5, D6, E6, F6, G6, B7, C7, E7, F7, G7, H7,C8, D8, F8, G8, B9, C9, D9, E9, G9, H9, A10, B10, C10, D10, E10, F10, H10, I10 CDN.
Wykonaliśmy także swoje kalendarze adwentowe i przygotowaliśmy 50 kartek bożonarodzeniowych dla podopiecznych Caritasu w Gościnie.
Do wszystkich szkolnych działań i aktywności wykorzystujemy sprzęt zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Autor: Edyta Bieńko