Projekt systemowy „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych”
Od września 2009 r. zaczęła obowiązywać w szkołach nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego. Aby ułatwić proces jej wprowadzania do szkół podstawowych Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt Indywidualizacji procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkoły podstawowej w kontekście wdrażania nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego i wraz z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego uwzględniono realizację przedmiotowego projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych.
Celem projektu jest przygotowanie szkół podstawowych do realizacji nowej podstawy programowej w klasach I-III, ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych potrzeb każdego ucznia. Nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego wprowadzona rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz.U.09.4.17), przewiduje, iż celem kształcenia ogólnego w szkole podstawowej jest „(…) kształtowanie u uczniów postaw warunkujących sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we współczesnym świecie. Edukacja wczesnoszkolna ma stopniowo i możliwie łagodnie przeprowadzić dziecko z kształcenia zintegrowanego do nauczania przedmiotowego w klasach IV-VI szkoły podstawowej (…).
Jednocześnie ma zapewnić kontynuację i ciągłość procesu edukacji rozpoczętego w przedszkolu.” Określono też, że zadaniem szkoły jest m.in. realizowanie programu nauczania skoncentrowanego na dziecku, jego indywidualnym tempie rozwoju i możliwościach uczenia się.
Projekty indywidualizacji nauczania w klasach I – III są elementem reformy systemu oświaty i obejmują wynikającą z niej zmianę sposobu pracy szkoły. W ramach realizacji projektu aplikujące szkoły uzyskają środki finansowe służące zorganizowaniu zajęć dodatkowych dla dzieci:
-
szczególnie uzdolnionych, chcących rozwijać swoje pasje i zainteresowania
-
ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się
-
niepełnosprawnych
-
z przewlekłymi chorobami
-
będących w sytuacji kryzysowej i traumatycznej
-
mających trudności w opanowaniu wymagań edukacyjnych
-
mających trudności w nawiązywaniu relacji interpersonalnych
-
z innymi potrzebami.
Jednocześnie obligatoryjnie został określony wymiar godzin przeznaczonych na jeden rodzaj zajęć - nie mniej niż 30 godzin w ciągu jednego roku szkolnego. W ramach realizacji projektu możliwe jest także doposażenie bazy dydaktycznej szkoły – jednak zapotrzebowanie na sprzęt i materiały musi być spójne ze zdiagnozowanymi potrzebami uczniów w danej szkole.
Na terenie naszej gminy w projekcie wezmą udział dwie szkoły podstawowe:
-
Zespół Szkół w Gościnie – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. majora Henryka Sucharskiego
-
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Robuniu.
Dodatkowymi zajęciami zostanie objętych 146 uczniów klas I – III, 110 dzieci z ZS SP w Gościnie i 36 uczniów z SP w Robuniu. Rekrutacja uczestników projektu została przeprowadzona na podstawie:
-
Diagnozy szkolnej,
-
Opinii i orzeczeń PPP oraz innych poradni specjalistycznych,
-
Zaświadczeń lekarskich,
-
Obserwacji i wywiadów przeprowadzonych z nauczycielami, uczniami i rodzicami,
-
Z inicjatywy uczniów i rodziców.
Wyniki diagnozy wykazały, iż niezbędne jest przeprowadzenie specjalistycznych zajęć, wspomagających pracę szkoły w zakresie indywidualizacji nauczania i wychowania w klasach I – III. Wśród uczniów – potencjalnych uczestników projektu została przeprowadzona ankieta, której wyniki potwierdziły zainteresowanie proponowaną przez szkoły ofertą projektową. Każdy z uczeń może uczestniczyć w dowolnej ilości wybranych przez siebie formach zajęć. Szkoła Podstawowa w Gościnie zrealizuje zajęcia wspierające indywidualizację procesu dydaktycznego, na podstawie opracowanych przez zespół nauczycieli programów indywidualizacji. Będą one realizowane przez 30 tygodni:
-
zajęcia dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji,
-
zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy,
-
zajęcia socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne dla uczniów z zaburzeniami komunikacji społecznej,
-
zajęcia gimnastyki korekcyjnej realizowane będą w formie zajęć korekcyjnych w wodzie,
-
specjalistyczne zajęcia terapeutyczne prowadzone metodą Domana i Dennisona oraz patteringi,
-
zajęcia dla dzieci z uzdolnieniami matematyczno – przyrodniczymi:
-
Matematyczny Kangur,
-
Dziedzictwo przyrodniczo-kulturowe,
-
Szachy.
Natomiast Szkoła Podstawowa w Robuniu zrealizuje zajęcia:
1.dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzkiem dysleksji,
2.dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności polonistycznych – zespół wyrównawczy z języka polskiego,
3.dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych – zespół wyrównawczy z matematyki,
4.logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy,
5.gimnastyki korekcyjnej,
6.specjalistyczne – rewalidacja.
7.dla dzieci z uzdolnieniami matematyczno – przyrodniczymi:
-
Koło przyrodnicze,
-
Koło matematyczne.
Uczniowie zainteresowani są edukacją związanym z tym współzawodnictwem indywidualnym i zespołowym. Oczekują konkursów, zawodów i zabaw na szczeblu międzyklasowym i gminnym. W wyniku realizacji projektu zostanie nawiązana ścisła współpraca z rodzicami dzieci, które zostaną objęte wsparciem. Będą oni zaangażowani w mierzenie efektów prowadzonych działań projektowych.